Yritysprofiili

Asennus Herraniemi Oy

Asennus Herraniemi Oy:n kotipaikka on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1998-03-06. Toimiala on teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-08-31 liikevaihto oli €79,851 ja liikevoitto €74,763.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1447859-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1447859-0
Toimiala
Teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus
Kunta
Sodankylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1998-03-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1998-02-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Perttamontie 74, 99600, Sodankylä

Tietoa yrityksestä Asennus Herraniemi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Asennus Herraniemi Oy:n sijaintipaikkakunta on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1998-03-06. Toimiala on teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-08-31 liikevaihto oli €79,851 ja liikevoitto €74,763. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €79,851 sekä tilikauden tulokseksi €66,320. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +32.9%, liikevoittoprosentti +93.6% ja omavaraisuusaste +44.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-08-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty6
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys32.9%
Liikevoittoprosentti93.6%
Omavaraisuusaste44.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€92,136Edellinen: €4,615
Rahat ja pankkisaamiset€21,080Edellinen: €36,929
Edellisten tilikausien voitto/tappio€27,408Edellinen: €52,181
Oma pääoma€102,137Edellinen: €38,931
Velat€125,254Edellinen: €99,031
Vaihtuvat vastaavat€174,443Edellinen: €81,639
Current liabilities€125,254Edellinen: €99,031
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€104,688
2021-08-31
€99,088
2022-08-31
€102,005
2023-08-31
€82,121
2024-08-31
€60,066
2025-08-31
€79,851
2026-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
-€1,956
2021-08-31
€1,218
2022-08-31
€1,871
2023-08-31
-€6,934
2024-08-31
-€23,093
2025-08-31
€74,763
2026-08-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
-€3,439
2021-08-31
€15,929
2022-08-31
-€20,733
2023-08-31
-€4,337
2024-08-31
-€21,659
2025-08-31
€66,320
2026-08-31
Varat -kehitys6 kautta
€146,173
2021-08-31
€171,918
2022-08-31
€158,851
2023-08-31
€155,488
2024-08-31
€137,962
2025-08-31
€227,391
2026-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
56/100 · Nousussa
44.9 %2025-08-31: 28.2 %
MaksuvalmiusHeikko
6/100 · Laskussa
0.17x2025-08-31: 0.37x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
43.5 %2025-08-31: -35.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-08-312022-08-312023-08-312024-08-312025-08-312026-08-31
Omavaraisuusaste66.6 %61.4 %48.0 %42.4 %28.2 %44.9 %
Maksuvalmius0.51x0.54x0.52x0.40x0.37x0.17x
Liikevoitto-%-1.8 %1.2 %1.8 %-8.4 %-35.7 %43.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1447859-0
ALV-tunnusFI14478590
EU-tunnusFIFPRO.1447859-0
KuntaSodankylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1998-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1998-02-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1998-02-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1998-03-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväAsennus Herraniemi Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-11-01
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
61 verrokkia
Omavaraisuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika58 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika69 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-11-0178/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-31 00.0478/100 · v0.15
B3 → A3 · +32 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-08-31).
B3
2026-10-3046/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-10-2946/100 · v0.15
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 28 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
31.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
28.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-08-31.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
28.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Asennus Herraniemi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.