Yritysprofiili

Asennus Vehmas Oy

Asennus Vehmas Oy:n kotipaikka on Forssa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-02-11. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €39,634 ja liikevoitto €2,756.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3343424-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3343424-3
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Forssa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-02-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-02-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Puolimatkankatu 4 A 18, 30300, Forssa

Puhelin: +358442475153Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Vehmas Jose-Markus KaleviToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Asennus Vehmas Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Asennus Vehmas Oy:n sijaintipaikkakunta on Forssa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-02-11. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €39,634 ja liikevoitto €2,756. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €39,634 sekä tilikauden tulokseksi €2,604. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -9.7%, liikevoittoprosentti +7.0% ja omavaraisuusaste +52.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-9.7%
Liikevoittoprosentti7.0%
Omavaraisuusaste52.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€2,017Edellinen: €903
Edellisten tilikausien voitto/tappio€522Edellinen: €25
Oma pääoma€3,126Edellinen: €522
Velat€2,860Edellinen: €797
Vaihtuvat vastaavat€5,985Edellinen: €1,319
Current liabilities€2,860Edellinen: €797
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€30,666
2024-04-30
€43,911
2025-04-30
€39,634
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€370
2024-04-30
€595
2025-04-30
€2,756
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€25
2024-04-30
€496
2025-04-30
€2,604
2026-04-30
Varat -kehitys3 kautta
€125
2024-04-30
€1,319
2025-04-30
€5,985
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
65/100 · Nousussa
52.2 %2025-04-30: 39.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
24/100 · Laskussa
0.71x2025-04-30: 1.13x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
67/100 · Nousussa
7.0 %2025-04-30: 1.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-04-302025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste20.2 %39.6 %52.2 %
Maksuvalmius-1.13x0.71x
Liikevoitto-%1.2 %1.4 %7.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3343424-3
ALV-tunnusFI33434243
EU-tunnusFIFPRO.3343424-3
KuntaForssa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-02-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-02-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-02-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Vehmas Jose-Markus KaleviToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Vehmas Jose-Markus KaleviVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Christina BergströmHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaAsennus Vehmas Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
47 verrokkia
Omavaraisuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Kannattavuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Maksuvalmius66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika27 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika190 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-1860/100 · v0.15
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
B2
2026-09-1457/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1457/100 · v0.13
B2 → B2
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
48/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Asennus Vehmas Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.