Yritysprofiili

Askare Hallinto Oy

Askare Hallinto Oy:n kotipaikka on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-01-09. Toimiala on hallinto- ja toimistopalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €435,730 ja liikevoitto €32,867.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2520175-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2520175-7
Toimiala
Hallinto- ja toimistopalvelut
Kunta
Kotka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-01-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-12-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Keskuskatu 29, 48100, Kotka

Verkkosivu: https://www.aska.reLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Askare Hallinto Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Askare Hallinto Oy:n sijaintipaikkakunta on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-01-09. Toimiala on hallinto- ja toimistopalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €435,730 ja liikevoitto €32,867. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €435,730 sekä tilikauden tulokseksi €26,103. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +5.3%, liikevoittoprosentti +7.5% ja omavaraisuusaste +42.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys5.3%
Liikevoittoprosentti7.5%
Omavaraisuusaste42.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€420Edellinen: €60
Rahat ja pankkisaamiset€14,753Edellinen: €39,041
Advances received€1,383Edellinen: €200
Edellisten tilikausien voitto/tappio€14,533Edellinen: €21,328
Oma pääoma€44,636Edellinen: €63,533
Velat€61,716Edellinen: €59,961
Vaihtuvat vastaavat€89,479Edellinen: €106,708
Current liabilities€61,716Edellinen: €59,961
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€413,726
2024-12-31
€435,730
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€47,678
2024-12-31
€32,867
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€38,205
2024-12-31
€26,103
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€123,493
2024-12-31
€106,352
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
53/100 · Laskussa
42.5 %2024-12-31: 51.5 %
MaksuvalmiusHeikko
8/100 · Laskussa
0.24x2024-12-31: 0.65x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Laskussa
7.5 %2024-12-31: 11.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste51.5 %42.5 %
Maksuvalmius0.65x0.24x
Liikevoitto-%11.5 %7.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2520175-7
ALV-tunnusFI25201757
EU-tunnusFIFPRO.2520175-7
KuntaKotka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2013-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-01-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2013-01-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaAskare Hallinto Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
457 verrokkia
Omavaraisuus47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Maksuvalmius66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika98 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-17 16.2569/100 · v0.14
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1467/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1467/100 · v0.13
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1361/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
58/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

28 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Askare Hallinto Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.