Yritysprofiili

Asons Oy

Asons Oy:n kotipaikka on Kangasala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-10-13. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €120,000 ja liikevoitto €81,822.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2784415-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2784415-8
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
Kunta
Kangasala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-10-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-09-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lentolantie 36, 36220, Kangasala

Verkkosivu: https://www.asons.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Asons Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Asons Oy:n sijaintipaikkakunta on Kangasala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-10-13. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €120,000 ja liikevoitto €81,822. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €120,000 sekä tilikauden tulokseksi €65,046. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.0%, liikevoittoprosentti +68.2% ja omavaraisuusaste +96.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.0%
Liikevoittoprosentti68.2%
Omavaraisuusaste96.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€6,346Edellinen: €153,365
Edellisten tilikausien voitto/tappio€756,363Edellinen: €494,949
Oma pääoma€2,123,909Edellinen: €2,208,859
Velat€88,225Edellinen: €7,051
Vaihtuvat vastaavat€235,798Edellinen: €253,368
Current liabilities€88,225Edellinen: €7,051
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€120,000
2023-09-30
€120,003
2024-09-30
€120,000
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€77,797
2023-09-30
€56,276
2024-09-30
€81,822
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€62,089
2023-09-30
€411,410
2024-09-30
€65,046
2025-09-30
Varat -kehitys3 kautta
€1,982,640
2023-09-30
€2,215,910
2024-09-30
€2,212,135
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
96.0 %2024-09-30: 99.7 %
MaksuvalmiusHeikko
2/100 · Laskussa
0.07x2024-09-30: 21.75x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
68.2 %2024-09-30: 46.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-09-302024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste98.2 %99.7 %96.0 %
Maksuvalmius0.49x21.75x0.07x
Liikevoitto-%64.8 %46.9 %68.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2784415-8
ALV-tunnusFI27844158
EU-tunnusFIFPRO.2784415-8
KuntaKangasala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-10-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-10-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-12-30Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväAsons Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
96 verrokkia
Omavaraisuus96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Kannattavuus98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika43 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika116 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-27 07.4177/100 · v0.14
B1 → A3 · +17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-09.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Asons Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.