Yritysprofiili

AureusPluma Capital Oy

AureusPluma Capital Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-03-30. Toimiala on muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €12,648 ja liikevoitto €10,662.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3127441-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3127441-8
Toimiala
Muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-03-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-03-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kivipylvääntie 13, 02940, Espoo

Henkilöt ja päätöksentekijät

Toivonen Harri Raimo ChristianToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä AureusPluma Capital Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

AureusPluma Capital Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-03-30. Toimiala on muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €12,648 ja liikevoitto €10,662. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €12,648 sekä tilikauden tulokseksi €23,317. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.0%, liikevoittoprosentti +84.3% ja omavaraisuusaste +98.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.0%
Liikevoittoprosentti84.3%
Omavaraisuusaste98.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€4,091Edellinen: €915
Edellisten tilikausien voitto/tappio€22,188Edellinen: €30,287
Oma pääoma€45,506Edellinen: €36,968
Velat€634Edellinen: €2,302
Vaihtuvat vastaavat€43,956Edellinen: €37,087
Current liabilities€634Edellinen: €2,302
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€8,000
2021-12-31
€13,000
2022-12-31
€13,000
2023-12-31
€12,600
2024-12-31
€12,648
2025-05-31
€12,648
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€7,000
2021-12-31
€8,000
2022-12-31
€8,000
2023-12-31
€10,500
2024-12-31
€10,539
2025-05-31
€10,662
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€6,000
2021-12-31
€6,000
2022-12-31
€19,000
2023-12-31
€6,680
2024-12-31
€6,681
2025-05-31
€23,317
2026-05-31
Varat -kehitys6 kautta
€8,000
2021-12-31
€19,000
2022-12-31
€40,000
2023-12-31
€39,300
2024-12-31
€39,271
2025-05-31
€46,140
2026-05-31

Muut talousluvut

Muita yrityksen talouslukuja PRH:n tilinpäätöstietojen lisäksi.

Avainluku20262024202320222021
Liikevaihto-12 600 €13 000 €13 000 €8 000 €
Liikevoitto-10 500 €8 000 €8 000 €7 000 €
EBIT-83,3 %61,5 %61,5 %87,5 %
Tilikauden tulos-6 680 €19 000 €6 000 €6 000 €
Omavaraisuusaste-94,1 %75,6 %60 %75 %
Tase yhteensä-39 300 €40 000 €19 000 €8 000 €
Henkilöstö11---

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
98.6 %2025-05-31: 94.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
6.45x2025-05-31: 0.40x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
84.3 %2025-05-31: 83.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste75.0 %60.0 %75.6 %94.1 %94.1 %98.6 %
Maksuvalmius3.00x2.13x19.00x16.10x0.40x6.45x
Liikevoitto-%87.5 %61.5 %61.5 %83.3 %83.3 %84.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3127441-8
EU-tunnusFIFPRO.3127441-8
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-03-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-03-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-03-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Toivonen Harri Raimo ChristianToimitusjohtajaLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Toivonen Harri Raimo ChristianVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväAureusPluma Capital Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-11-04
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
52 verrokkia
Omavaraisuus87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Kannattavuus96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika124 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
A2
2026-11-04 17.3182/100 · v0.15
A3 → A2 · +5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
A3
2026-10-1877/100 · v0.15
A3 → A3 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-29 13.4476/100 · v0.14
B1 → A3 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
59/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
52/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
2.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-05-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

AureusPluma Capital Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.