Yritysprofiili

Aurora Estate Oy

Aurora Estate Oy:n kotipaikka on Ylläsjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-05-11. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €422,017 ja liikevoitto €8,836.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2689174-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2689174-5
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Ylläsjärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-05-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-05-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: TIrroniementie 4 C, 95980, Ylläsjärvi

Postiosoite: Jauhojärventie 1497, 95980, Ylläsjärvi

Verkkosivu: https://www.auroraestate.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Aurora Estate Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Aurora Estate Oy:n sijaintipaikkakunta on Ylläsjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-05-11. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €422,017 ja liikevoitto €8,836. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €422,017 sekä tilikauden tulokseksi €2,008. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +9.7%, liikevoittoprosentti +2.1% ja omavaraisuusaste +23.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys9.7%
Liikevoittoprosentti2.1%
Omavaraisuusaste23.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€10,083Edellinen: €2,670
Inventory€2,980Edellinen: €5,950
Rahat ja pankkisaamiset€13,126Edellinen: €9,587
Advances received€0Edellinen: €11,455
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€70,208Edellinen: €37,739
Oma pääoma€9,300Edellinen: €7,292
Velat€30,643Edellinen: €44,309
Vaihtuvat vastaavat€39,943Edellinen: €44,647
Current liabilities€30,643Edellinen: €44,309
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€384,657
2024-05-31
€422,017
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€106,752
2024-05-31
€8,836
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€107,947
2024-05-31
€2,008
2025-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€51,601
2024-05-31
€39,943
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
29/100 · Nousussa
23.3 %2024-05-31: 18.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
18/100 · Nousussa
0.53x2024-05-31: 0.35x
Liikevoitto-%Välttävä
55/100 · Nousussa
2.0 %2024-05-31: -27.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste18.2 %23.3 %
Maksuvalmius0.35x0.53x
Liikevoitto-%-27.6 %2.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2689174-5
ALV-tunnusFI26891745
EU-tunnusFIFPRO.2689174-5
KuntaYlläsjärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-05-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-05-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-05-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2015-05-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-06-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväAurora Estate Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä53/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
39 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika132 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika159 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1753/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-24 20.3153/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1556/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1454/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

31 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Aurora Estate Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.