Yritysprofiili

Automaatio P.Mehtälä Oy

Automaatio P.Mehtälä Oy:n kotipaikka on Haapajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-11-06. Toimiala on kone- ja prosessisuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €263,759 ja liikevoitto €25,692.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2295198-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2295198-2
Toimiala
Kone- ja prosessisuunnittelu
Kunta
Haapajärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-11-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-10-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kuokkakatu 1, 85800, Haapajärvi

Tietoa yrityksestä Automaatio P.Mehtälä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Automaatio P.Mehtälä Oy:n sijaintipaikkakunta on Haapajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-11-06. Toimiala on kone- ja prosessisuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €263,759 ja liikevoitto €25,692. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €263,759 sekä tilikauden tulokseksi €19,901. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +19.4%, liikevoittoprosentti +9.7% ja omavaraisuusaste +97.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys19.4%
Liikevoittoprosentti9.7%
Omavaraisuusaste97.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€40,249Edellinen: €76,491
Rahat ja pankkisaamiset€69,713Edellinen: €23,067
Edellisten tilikausien voitto/tappio€209,136Edellinen: €189,346
Oma pääoma€278,460Edellinen: €281,042
Velat€8,008Edellinen: €22,313
Vaihtuvat vastaavat€113,709Edellinen: €168,741
Current liabilities€8,008Edellinen: €22,313
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€220,837
2024-12-31
€263,759
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€52,031
2024-12-31
€25,692
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€42,274
2024-12-31
€19,901
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€303,355
2024-12-31
€286,468
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
97.2 %2024-12-31: 92.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
13.73x2024-12-31: 4.46x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
74/100 · Laskussa
9.7 %2024-12-31: 23.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste92.6 %97.2 %
Maksuvalmius4.46x13.73x
Liikevoitto-%23.6 %9.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2295198-2
ALV-tunnusFI22951982
EU-tunnusFIFPRO.2295198-2
KuntaHaapajärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-11-06Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-11-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-11-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2009-12-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväAutomaatio P.Mehtälä Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä85/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
812 verrokkia
Omavaraisuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Kannattavuus58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Maksuvalmius95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika91 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika113 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1885/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-23 07.1985/100 · v0.14
B1 → A2 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1567/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1361/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Automaatio P.Mehtälä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.