Yritysprofiili

Bagger Engineering Ab Oy

Bagger Engineering Ab Oy:n kotipaikka on Voolahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-01-25. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €56,975 ja liikevoitto €23,087.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3185232-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3185232-9
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Voolahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-01-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-01-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Voolahden Ylikylä 90, 07450, Voolahti

Tietoa yrityksestä Bagger Engineering Ab Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Bagger Engineering Ab Oy:n sijaintipaikkakunta on Voolahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-01-25. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €56,975 ja liikevoitto €23,087. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €56,975 sekä tilikauden tulokseksi €15,232. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -32.5%, liikevoittoprosentti +40.5% ja omavaraisuusaste +13.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-32.5%
Liikevoittoprosentti40.5%
Omavaraisuusaste13.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€16,349Edellinen: €4,500
Rahat ja pankkisaamiset€6,776Edellinen: €5,611
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,299Edellinen: -€15,786
Oma pääoma€16,531Edellinen: €1,299
Velat€103,320Edellinen: €422,091
Vaihtuvat vastaavat€29,366Edellinen: €340,250
Current liabilities€20,164Edellinen: €7,570
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€84,402
2023-12-31
€56,975
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€22,584
2023-12-31
€23,087
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€17,085
2023-12-31
€15,232
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€423,390
2023-12-31
€119,851
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
17/100 · Nousussa
13.8 %2023-12-31: 0.3 %
MaksuvalmiusHeikko
11/100 · Laskussa
0.34x2023-12-31: 0.74x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
31.5 %2023-12-31: 25.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste0.3 %13.8 %
Maksuvalmius0.74x0.34x
Liikevoitto-%25.4 %31.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3185232-9
ALV-tunnusFI31852329
EU-tunnusFIFPRO.3185232-9
KuntaVoolahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-01-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-01-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-01-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-09-27Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaBagger Engineering Ab Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä47/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
62 verrokkia
Omavaraisuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Kannattavuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika282 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika345 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-09-20 01.2047/100 · v0.14
B3 → B3
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1447/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1447/100 · v0.13
B2 → B3 · -5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1352/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
54/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Bagger Engineering Ab Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.