Yritysprofiili

BM-Rakentajat OY

BM-Rakentajat OY:n kotipaikka on Halikko As. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-02-03. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €2,604,530 ja liikevoitto €108,237.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3342007-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3342007-9
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Halikko As
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-02-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-01-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lairolantie 20, 24910, Halikko As

Tietoa yrityksestä BM-Rakentajat OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

BM-Rakentajat OY:n sijaintipaikkakunta on Halikko As. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-02-03. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €2,604,530 ja liikevoitto €108,237. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,604,530 sekä tilikauden tulokseksi €86,353. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +23.0%, liikevoittoprosentti +4.2% ja omavaraisuusaste +29.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys23.0%
Liikevoittoprosentti4.2%
Omavaraisuusaste29.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€27,283Edellinen: €4,775
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€23,462Edellinen: -€3,988
Oma pääoma€62,891Edellinen: -€23,462
Velat€153,176Edellinen: €183,073
Vaihtuvat vastaavat€212,227Edellinen: €142,846
Current liabilities€153,176Edellinen: €183,073
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€13,220
2024-05-31
€2,117,386
2025-05-31
€2,604,530
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€2,296
2024-05-31
-€18,354
2025-05-31
€108,237
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€3,822
2024-05-31
-€19,474
2025-05-31
€86,353
2026-05-31
Varat -kehitys3 kautta
€5,990
2024-05-31
€159,611
2025-05-31
€216,067
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
36/100 · Nousussa
29.1 %2025-05-31: -14.7 %
MaksuvalmiusHeikko
6/100 · Nousussa
0.18x2025-05-31: 0.03x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
60/100 · Nousussa
4.2 %2025-05-31: -0.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste-66.6 %-14.7 %29.1 %
Maksuvalmius0.15x0.03x0.18x
Liikevoitto-%-17.4 %-0.9 %4.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3342007-9
ALV-tunnusFI33420079
EU-tunnusFIFPRO.3342007-9
KuntaHalikko As
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-02-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-02-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-05-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväBM-Rakentajat OY
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-11-03
Mallin pistemäärä57/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
108 verrokkia
Omavaraisuus37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B2
2026-11-0357/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-11-01 11.2357/100 · v0.15
D → B2 · +35 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
D
2026-10-1722/100 · v0.15
D → D
D
2026-09-19 06.4322/100 · v0.14
B3 → D · -18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
48/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
29.9.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-05-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-31

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

BM-Rakentajat OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.