Yritysprofiili

Capitalist Invest Oy

Capitalist Invest Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-02-15. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €115,365 ja liikevoitto -€49,691.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2971479-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2971479-5
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-02-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-01-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vanhan-Mankkaan tie 25b, 02180, Espoo

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Meriläinen Miika ValtteriToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Capitalist Invest Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Capitalist Invest Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-02-15. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €115,365 ja liikevoitto -€49,691. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €115,365 sekä tilikauden tulokseksi -€52,360. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.3%, liikevoittoprosentti -43.1% ja omavaraisuusaste +57.6%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on omistaa ja hallita koti- ja ulkomaisia osakkeita, obligaatioita ja muita arvopapereita sekä omistaa, vuokrata ja hallita kiinteää omaisuutta, harjoittaa kiinteistöjen peruskorjausta ja jatkorakentamista, kiinteistöjen kehittämistä sekä muuta tähän liittyvää toimintaa, tarjota kiinteistöihin liittyviä palveluja ja käydä kauppaa osakkeilla, obligaatioilla, muilla arvopapereilla sekä kiinteistöillä sekä kaikki muu laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.3%
Liikevoittoprosentti-43.1%
Omavaraisuusaste57.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€6,535Edellinen: €22,831
Edellisten tilikausien voitto/tappio€169,712Edellinen: €135,538
Tulos ennen veroja-€52,360Edellinen: €42,722
Oma pääoma€119,852Edellinen: €172,212
Velat€88,298Edellinen: €163,398
Vaihtuvat vastaavat€6,535Edellinen: €22,831
Current liabilities€3,298Edellinen: €30,100
Henkilöstö0Edellinen: 0
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€92,599
2021-12-31
€95,456
2022-12-31
€101,590
2023-12-31
€112,763
2024-12-31
€115,365
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€76,099
2021-12-31
€30,227
2022-12-31
€35,892
2023-12-31
€48,940
2024-12-31
-€49,691
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€57,218
2021-12-31
€21,831
2022-12-31
€21,831
2023-12-31
€34,174
2024-12-31
-€52,360
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€330,995
2021-12-31
€326,873
2022-12-31
€320,190
2023-12-31
€335,610
2024-12-31
€208,150
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
72/100 · Nousussa
57.6 %2024-12-31: 51.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
66/100 · Nousussa
1.98x2024-12-31: 0.76x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-43.1 %2024-12-31: 43.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste27.8 %34.9 %43.1 %51.3 %57.6 %
Maksuvalmius---0.76x1.98x
Liikevoitto-%52.1 %31.7 %35.3 %43.4 %-43.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2971479-5
ALV-tunnusFI29714795
EU-tunnusFIFPRO.2971479-5
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-02-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-02-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-03-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-11-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Meriläinen Miika ValtteriToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Nironen AleksiPuheenjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Meriläinen Miika ValtteriVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Meriläinen Kalle OskariVarajäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaCapitalist Invest Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee · 3 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
189 verrokkia
Omavaraisuus58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Kannattavuus2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika69 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika61 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1766/100 · v0.15
B1 → B1
  • Liikevaihto: Vakaa → Paranee
  • Kannattavuus: Heikkenee → Vaihteleva
B1
2026-09-22 04.3166/100 · v0.14
B1 → B1 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1469/100 · v0.14
B1 → B1 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1361/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
65/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Capitalist Invest Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.