Yritysprofiili

Carelia Wines Oy

Carelia Wines Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-11-03. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,297,705 ja liikevoitto €198,014.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2070955-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2070955-1
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2006-11-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2006-10-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mannerheimintie 56, 00260, Helsinki

Tietoa yrityksestä Carelia Wines Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Carelia Wines Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-11-03. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,297,705 ja liikevoitto €198,014. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,297,705 sekä tilikauden tulokseksi €163,077. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.6%, liikevoittoprosentti +15.3% ja omavaraisuusaste +68.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.6%
Liikevoittoprosentti15.3%
Omavaraisuusaste68.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€29,143Edellinen: €29,778
Inventory€423,380Edellinen: €376,184
Rahat ja pankkisaamiset€395,292Edellinen: €271,029
Edellisten tilikausien voitto/tappio€506,395Edellinen: €418,274
Oma pääoma€672,772Edellinen: €553,915
Velat€307,727Edellinen: €272,540
Vaihtuvat vastaavat€957,804Edellinen: €816,949
Current liabilities€307,727Edellinen: €272,540
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€1,272,632
2023-12-31
€1,264,410
2024-12-31
€1,297,705
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€153,426
2023-12-31
€165,778
2024-12-31
€198,014
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€120,959
2023-12-31
€132,341
2024-12-31
€163,077
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€727,781
2023-12-31
€826,455
2024-12-31
€980,499
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
86/100 · Nousussa
68.6 %2024-12-31: 67.0 %
MaksuvalmiusHyvä
89/100 · Nousussa
2.66x2024-12-31: 2.37x
Liikevoitto-%Hyvä
87/100 · Nousussa
14.9 %2024-12-31: 12.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste62.9 %67.0 %68.6 %
Maksuvalmius2.04x2.37x2.66x
Liikevoitto-%11.9 %12.8 %14.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2070955-1
ALV-tunnusFI20709551
EU-tunnusFIFPRO.2070955-1
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2006-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2006-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2006-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2006-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2006-11-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväCarelia Wines Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
53 verrokkia
Omavaraisuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Maksuvalmius96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika133 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika148 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1877/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-30 12.4177/100 · v0.14
B2 → A3 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1557/100 · v0.14
B2 → B2 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1454/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Carelia Wines Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.