Yritysprofiili

Carryx Oy

Carryx Oy:n kotipaikka on Ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-05-21. Toimiala on teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €10,527 ja liikevoitto €2,007.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2195823-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2195823-4
Toimiala
Teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus
Kunta
Ulvila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-05-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-05-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tehtaantie 2 A 6, 28400, Ulvila

Tietoa yrityksestä Carryx Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Carryx Oy:n sijaintipaikkakunta on Ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-05-21. Toimiala on teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €10,527 ja liikevoitto €2,007. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €10,527 sekä tilikauden tulokseksi €1,963. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +34.9%, liikevoittoprosentti +19.1% ja omavaraisuusaste +61.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys34.9%
Liikevoittoprosentti19.1%
Omavaraisuusaste61.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€634Edellinen: €0
Inventory€640Edellinen: €640
Rahat ja pankkisaamiset€4,155Edellinen: €2,597
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€29,110Edellinen: -€26,060
Oma pääoma€3,353Edellinen: €1,390
Velat€2,078Edellinen: €2,694
Vaihtuvat vastaavat€4,800Edellinen: €3,242
Current liabilities€2,078Edellinen: €2,694
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€4,834
2024-04-30
€7,803
2025-04-30
€10,527
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€1,888
2024-04-30
-€3,025
2025-04-30
€2,007
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€1,888
2024-04-30
-€3,050
2025-04-30
€1,963
2026-04-30
Varat -kehitys3 kautta
€3,716
2024-04-30
€4,083
2025-04-30
€5,431
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
77/100 · Nousussa
61.7 %2025-04-30: 34.0 %
MaksuvalmiusHyvä
77/100 · Nousussa
2.31x2025-04-30: 1.20x
Liikevoitto-%Hyvä
95/100 · Nousussa
18.0 %2025-04-30: -38.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-04-302025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste11.8 %34.0 %61.7 %
Maksuvalmius0.85x1.20x2.31x
Liikevoitto-%-39.0 %-38.8 %18.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2195823-4
ALV-tunnusFI21958234
EU-tunnusFIFPRO.2195823-4
KuntaUlvila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-05-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-05-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2008-06-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväCarryx Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä88/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
328 verrokkia
Omavaraisuus55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika100 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-03 20.2188/100 · v0.14
B1 → A2 · +25 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Carryx Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.