Yritysprofiili

Cesund Invest Ab

Cesund Invest Ab:n kotipaikka on Kolppi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-08-08. Toimiala on muualla luokittelematon muu koneiden ja laitteiden vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €35,167 ja liikevoitto €11,483.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3303516-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3303516-2
Toimiala
Muualla luokittelematon muu koneiden ja laitteiden vuokraus ja leasing
Kunta
Kolppi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-08-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-08-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kråknäsvägen 36, 68800, Kolppi

Tietoa yrityksestä Cesund Invest Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Cesund Invest Ab:n sijaintipaikkakunta on Kolppi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-08-08. Toimiala on muualla luokittelematon muu koneiden ja laitteiden vuokraus ja leasing. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €35,167 ja liikevoitto €11,483. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €35,167 sekä tilikauden tulokseksi €5,960. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +16.2%, liikevoittoprosentti +32.7% ja omavaraisuusaste +19.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys16.2%
Liikevoittoprosentti32.7%
Omavaraisuusaste19.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€1,828Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€7,475Edellinen: €6,518
Oma pääoma€13,435Edellinen: €7,475
Velat€56,615Edellinen: €70,611
Vaihtuvat vastaavat€58,157Edellinen: €65,229
Current liabilities€19,453Edellinen: €17,864
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€30,276
2024-12-31
€35,167
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€6,559
2024-12-31
€11,483
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€957
2024-12-31
€5,960
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€78,086
2024-12-31
€70,050
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
24/100 · Nousussa
19.2 %2024-12-31: 9.6 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Nousussa
0.09x2024-12-31: 0.00x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
32.6 %2024-12-31: 21.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste9.6 %19.2 %
Maksuvalmius0.00x0.09x
Liikevoitto-%21.7 %32.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3303516-2
ALV-tunnusFI33035162
EU-tunnusFIFPRO.3303516-2
KuntaKolppi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-08-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-08-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-08-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-08-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaCesund Invest Ab
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
3561 verrokkia
Omavaraisuus33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Maksuvalmius41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika58 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika55 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1763/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-20 11.4463/100 · v0.14
B2 → B1 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1454/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1454/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
50/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Cesund Invest Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.