Yritysprofiili

ChainHydro Ab Oy

ChainHydro Ab Oy:n kotipaikka on Ähtävä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-09-18. Toimiala on maa- ja metsätalouskoneiden korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €278,750 ja liikevoitto €37,500.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3389738-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3389738-7
Toimiala
Maa- ja metsätalouskoneiden korjaus ja huolto
Kunta
Ähtävä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-09-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-09-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Skullbackavägen 51, 68820, Ähtävä

Tietoa yrityksestä ChainHydro Ab Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

ChainHydro Ab Oy:n sijaintipaikkakunta on Ähtävä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-09-18. Toimiala on maa- ja metsätalouskoneiden korjaus ja huolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €278,750 ja liikevoitto €37,500. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €278,750 sekä tilikauden tulokseksi €30,003. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -7.9%, liikevoittoprosentti +13.5% ja omavaraisuusaste +49.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-7.9%
Liikevoittoprosentti13.5%
Omavaraisuusaste49.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€30,668Edellinen: €30,575
Rahat ja pankkisaamiset€33,788Edellinen: €37,689
Edellisten tilikausien voitto/tappio€50,225Edellinen: €0
Oma pääoma€80,228Edellinen: €54,585
Velat€81,111Edellinen: €84,309
Vaihtuvat vastaavat€90,603Edellinen: €71,955
Current liabilities€35,111Edellinen: €19,309
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€302,784
2024-12-31
€278,750
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€68,331
2024-12-31
€37,500
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€54,585
2024-12-31
€30,003
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€138,895
2024-12-31
€161,339
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
62/100 · Nousussa
49.7 %2024-12-31: 39.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
61/100 · Laskussa
1.84x2024-12-31: 3.54x
Liikevoitto-%Hyvä
84/100 · Laskussa
13.4 %2024-12-31: 22.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste39.3 %49.7 %
Maksuvalmius3.54x1.84x
Liikevoitto-%22.6 %13.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3389738-7
ALV-tunnusFI33897387
EU-tunnusFIFPRO.3389738-7
KuntaÄhtävä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-09-13Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-09-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-09-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-09-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaChainHydro Ab Oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
209 verrokkia
Omavaraisuus45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Maksuvalmius73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika57 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika55 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-04 12.1769/100 · v0.14
B3 → B1 · +26 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1543/100 · v0.14
B2 → B3 · -8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1451/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
50/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
42/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

ChainHydro Ab Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.