Yritysprofiili

Cleworks Oy

Cleworks Oy:n kotipaikka on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-12-19. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,901 ja liikevoitto -€899.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2512888-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2512888-7
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
Kunta
Oulu
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-12-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-11-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tokantie 11, 90800, Oulu

Verkkosivu: https://www.cleworks.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Cleworks Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Cleworks Oy:n sijaintipaikkakunta on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-12-19. Toimiala on muualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,901 ja liikevoitto -€899. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €3,901 sekä tilikauden tulokseksi -€862. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -16.8%, liikevoittoprosentti -23.0% ja omavaraisuusaste +10.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet8
PRH jäsennetty8
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-16.8%
Liikevoittoprosentti-23.0%
Omavaraisuusaste10.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €489
Inventory€7,541Edellinen: €7,607
Rahat ja pankkisaamiset€1,286Edellinen: €1,831
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€301,366Edellinen: -€302,092
Oma pääoma€1,176Edellinen: €2,038
Velat€9,673Edellinen: €10,179
Vaihtuvat vastaavat€10,849Edellinen: €12,217
Current liabilities€7,173Edellinen: €7,679
Liikevaihto -kehitys8 kautta
€17,204
2018-12-31
€16,557
2019-12-31
€17,229
2020-12-31
€7,223
2021-12-31
€11,894
2022-12-31
€2,980
2023-12-31
€4,686
2024-12-31
€3,901
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys8 kautta
-€26,271
2018-12-31
-€26,129
2019-12-31
€5,575
2020-12-31
€242
2021-12-31
-€42
2022-12-31
-€1,467
2023-12-31
€795
2024-12-31
-€899
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys8 kautta
-€26,308
2018-12-31
-€26,239
2019-12-31
€5,548
2020-12-31
€219
2021-12-31
-€84
2022-12-31
-€1,469
2023-12-31
€725
2024-12-31
-€862
2025-12-31
Varat -kehitys8 kautta
€44,353
2018-12-31
€13,469
2019-12-31
€12,266
2020-12-31
€14,018
2021-12-31
€13,395
2022-12-31
€11,564
2023-12-31
€12,217
2024-12-31
€10,849
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
14/100 · Laskussa
10.8 %2024-12-31: 16.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
41/100 · Vakaa
1.23x2024-12-31: 1.23x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-23.1 %2024-12-31: 15.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2018-12-312019-12-312020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste32.3 %-88.4 %-53.5 %-43.8 %-46.4 %-66.5 %16.7 %10.8 %
Maksuvalmius0.19x0.43x0.43x0.50x0.60x0.56x1.23x1.23x
Liikevoitto-%-137.3 %-146.5 %31.3 %3.0 %-0.4 %-47.8 %15.4 %-23.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2512888-7
ALV-tunnusFI25128887
EU-tunnusFIFPRO.2512888-7
KuntaOulu
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-11-19Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-11-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-12-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2012-12-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaCleworks Oy
Luokitus nousiC → B3 · uusi analyysi 2026-11-02
Mallin pistemäärä42/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
115 verrokkia
Omavaraisuus14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Kannattavuus5%
Heikompi kuin 95 % verrokeista
Maksuvalmius71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika106 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika90 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Korkea taseen velkavipu
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B3
2026-11-02 00.5842/100 · v0.15
C → B3 · +5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
C
2026-10-1837/100 · v0.15
C → C
C
2026-09-30 02.1837/100 · v0.14
B1 → C · -27 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

8 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Cleworks Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.