Yritysprofiili

Cobello oy

Cobello oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1992-10-21. Toimiala on muu ruokailuvälineiden, astioiden ja taloustavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €579,888 ja liikevoitto -€1,542.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0904388-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0904388-3
Toimiala
Muu ruokailuvälineiden, astioiden ja taloustavaroiden vähittäiskauppa
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1992-10-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1992-10-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tapionaukio 4, 02100, Espoo

Verkkosivu: https://www.cobello.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Cobello oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Cobello oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1992-10-21. Toimiala on muu ruokailuvälineiden, astioiden ja taloustavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €579,888 ja liikevoitto -€1,542. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €579,888 sekä tilikauden tulokseksi -€1,786. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -27.0%, liikevoittoprosentti -0.3% ja omavaraisuusaste +68.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-27.0%
Liikevoittoprosentti-0.3%
Omavaraisuusaste68.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€111,748Edellinen: €143,662
Rahat ja pankkisaamiset€10,208Edellinen: €25,261
Advances received€3,530Edellinen: €6,912
Edellisten tilikausien voitto/tappio€100,422Edellinen: €215,223
Oma pääoma€107,045Edellinen: €124,831
Velat€48,380Edellinen: €87,451
Vaihtuvat vastaavat€154,215Edellinen: €196,449
Current liabilities€48,380Edellinen: €87,451
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€793,930
2025-02-28
€579,888
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€98,636
2025-02-28
-€1,542
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€98,801
2025-02-28
-€1,786
2026-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€212,282
2025-02-28
€155,425
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
88/100 · Nousussa
70.5 %2025-02-28: 60.8 %
MaksuvalmiusHyvä
84/100 · Nousussa
2.52x2025-02-28: 1.93x
Liikevoitto-%Heikko
49/100 · Nousussa
-0.3 %2025-02-28: -12.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste60.8 %70.5 %
Maksuvalmius1.93x2.52x
Liikevoitto-%-12.4 %-0.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0904388-3
ALV-tunnusFI09043883
EU-tunnusFIFPRO.0904388-3
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1992-10-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1992-10-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1992-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaCobello oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-11-06
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
204 verrokkia
Omavaraisuus67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika244 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika230 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-11-06 19.0269/100 · v0.15
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-10-3167/100 · v0.15
B1 → B1 · +1 pistettä
B1
2026-10-1866/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-30 12.4166/100 · v0.14
B1 → B1 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-02-28).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-06
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
39/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 34 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
94/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-02-28.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
30.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

28 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-22.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Cobello oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.