Yritysprofiili

Componenta Manufacturing Oy

Componenta Manufacturing Oy:n kotipaikka on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-11-05. Toimiala on metallien työstö. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €72,502,228 ja liikevoitto €3,955,260.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2507356-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2507356-4
Toimiala
Metallien työstö
Kunta
Jyväskylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-11-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-10-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Yritystie 1, 40320, Jyväskylä

Postiosoite: PL 60, 40101, Jyväskylä

Puhelin: +3581040300Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.componenta.comLähde: rekisteritieto

Youtube-profiili: https://www.youtube.com/channel/UC9IZnsOG1MGrKN1GnkDy8cgLähde: yrityksen verkkosivu

Linkedin-profiili: https://www.linkedin.com/company/37259Lähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Tapio KirjonenMyyntipäällikkö

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Joni SiironenMyyntipäällikkö

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Lauri LeppänenMyyntipäällikkö

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Tapio ValkeinenYksikönpäällikkö

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Jere HeinonenMyyntipäällikkö

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Jukka TeräväinenMyyntipäällikkö

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Lauri Eklinjohtaja

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Marcus Engmanjohtaja

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Componenta Manufacturing Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Componenta Manufacturing Oy:n sijaintipaikkakunta on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-11-05. Toimiala on metallien työstö. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €72,502,228 ja liikevoitto €3,955,260. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €72,502,228 sekä tilikauden tulokseksi -€1,547,910. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +25.2%, liikevoittoprosentti +5.5% ja omavaraisuusaste +6.5%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

KomasKomas GroupKomas Koneistus

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys25.2%
Liikevoittoprosentti5.5%
Omavaraisuusaste6.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö325Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€42,900,000
2021-12-31
€51,268,905
2022-12-31
€51,810,386
2023-12-31
€57,914,151
2024-12-31
€72,502,228
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€438,000
2021-12-31
€1,768,187
2022-12-31
€1,287,548
2023-12-31
€5,916,449
2024-12-31
€3,955,260
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€1,110,000
2021-12-31
-€116,532
2022-12-31
-€1,037,699
2023-12-31
€3,127,428
2024-12-31
-€1,547,910
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€24,500,000
2021-12-31
€26,147,990
2022-12-31
€26,393,538
2023-12-31
€35,675,641
2024-12-31
€35,388,788
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHeikko
8/100 · Laskussa
6.5 %2024-12-31: 10.8 %
MaksuvalmiusHeikko
7/100 · Laskussa
0.21x2024-12-31: 0.33x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
64/100 · Laskussa
5.5 %2024-12-31: 10.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste0.5 %3.4 %0.4 %10.8 %6.5 %
Maksuvalmius0.17x0.18x0.16x0.33x0.21x
Liikevoitto-%1.0 %3.5 %2.5 %10.2 %5.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2507356-4
ALV-tunnusFI25073564
EU-tunnusFIFPRO.2507356-4
KuntaJyväskylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2012-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-11-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-11-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-11-08Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Mäkinen Pasi TapaniToimitusjohtajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Sami SivurantaPresident and CEOLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Sivuranta Sami MattiPuheenjohtajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Karppinen Marko TapaniVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Seppänen Hanna MariaProkuristiLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Salo Kirsi-Maarit HanneleProkuristiLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Vierinkari Annika MariaProkuristiLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Hanna SeppänenHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Marko KarppinenCFOLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Ylva ErikssonPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaComponenta Manufacturing Oy
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
142 verrokkia
Omavaraisuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Kannattavuus51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
74/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

28 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-20

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Componenta Manufacturing Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.