Yritysprofiili

Consart Oy

Consart Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1991-02-06. Toimiala on kirjallinen luominen ja säveltäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €104,417 ja liikevoitto €22,048.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0834474-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0834474-8
Toimiala
Kirjallinen luominen ja säveltäminen
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1991-02-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1991-03-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Jaavantie 20 A, 00560, Helsinki

Tietoa yrityksestä Consart Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Consart Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1991-02-06. Toimiala on kirjallinen luominen ja säveltäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €104,417 ja liikevoitto €22,048. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €104,417 sekä tilikauden tulokseksi €13,239. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.4%, liikevoittoprosentti +21.1% ja omavaraisuusaste +77.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.4%
Liikevoittoprosentti21.1%
Omavaraisuusaste77.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€109,369Edellinen: €61,003
Edellisten tilikausien voitto/tappio€70,791Edellinen: €73,893
Oma pääoma€86,553Edellinen: €89,902
Velat€25,289Edellinen: €25,229
Vaihtuvat vastaavat€111,842Edellinen: €114,650
Current liabilities€25,289Edellinen: €25,229
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€102,934
2024-05-31
€104,417
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€17,718
2024-05-31
€22,048
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€13,487
2024-05-31
€13,239
2025-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€115,132
2024-05-31
€111,842
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
97/100 · Laskussa
77.4 %2024-05-31: 78.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
4.32x2024-05-31: 2.42x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
21.1 %2024-05-31: 17.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste78.1 %77.4 %
Maksuvalmius2.42x4.32x
Liikevoitto-%17.2 %21.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0834474-8
ALV-tunnusFI08344748
EU-tunnusFIFPRO.0834474-8
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1991-02-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1991-03-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenConsart Oy
Luokitus nousiA2 → A1 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä91/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
314 verrokkia
Omavaraisuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Maksuvalmius88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A1
2026-09-21 19.2191/100 · v0.14
A2 → A1 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A2
2026-09-1480/100 · v0.14
A2 → A2
A2
2026-09-1480/100 · v0.13
B1 → A2 · +14 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1366/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
84/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 35 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Consart Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.