Yritysprofiili

Corpenet Oy

Corpenet Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-10-08. Toimiala on tietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €89,088 ja liikevoitto €497.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3091364-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3091364-4
Toimiala
Tietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-10-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-10-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Nalkalankatu 12 F, 33200, Tampere

Postiosoite: Näsilinnankatu 48 E 1, 33200, Tampere

Verkkosivu: https://www.corpenet.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Corpenet Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Corpenet Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-10-08. Toimiala on tietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €89,088 ja liikevoitto €497. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €89,088 sekä tilikauden tulokseksi €409. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -40.0%, liikevoittoprosentti +0.6% ja omavaraisuusaste +66.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-40.0%
Liikevoittoprosentti0.6%
Omavaraisuusaste66.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €7,000
Rahat ja pankkisaamiset€710Edellinen: €2,881
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€9,673Edellinen: -€2,336
Oma pääoma€23,736Edellinen: €23,327
Velat€12,012Edellinen: €18,506
Vaihtuvat vastaavat€11,792Edellinen: €17,550
Current liabilities€12,012Edellinen: €18,506
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€148,357
2022-12-31
€89,088
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€27,094
2022-12-31
€497
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€7,337
2022-12-31
€409
2023-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€41,832
2022-12-31
€35,748
2023-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
83/100 · Nousussa
66.4 %2022-12-31: 55.8 %
MaksuvalmiusHeikko
2/100 · Laskussa
0.06x2022-12-31: 0.16x
Liikevoitto-%Välttävä
51/100 · Nousussa
0.6 %2022-12-31: -17.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste55.8 %66.4 %
Maksuvalmius0.16x0.06x
Liikevoitto-%-17.4 %0.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3091364-4
EU-tunnusFIFPRO.3091364-4
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-10-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-10-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväCorpenet Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä59/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
340 verrokkia
Omavaraisuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika222 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika234 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-27 20.1859/100 · v0.14
B2 → B2 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-09-1552/100 · v0.14
B2 → B2 · -2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1454/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
44/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
50/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Corpenet Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.