Yritysprofiili

Cremus Oy

Cremus Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-12-27. Toimiala on muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €26,627 ja liikevoitto -€157,114.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2076575-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2076575-6
Toimiala
Muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2006-12-27
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2006-11-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Erkkilänkatu 11 A, 33100, Tampere

Postiosoite: Erkkilänkatu 11 B, 33100, Tampere

Tietoa yrityksestä Cremus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Cremus Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-12-27. Toimiala on muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €26,627 ja liikevoitto -€157,114. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €26,627 sekä tilikauden tulokseksi -€155,911. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -92.8%, liikevoittoprosentti -590.1% ja omavaraisuusaste +98.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-92.8%
Liikevoittoprosentti-590.1%
Omavaraisuusaste98.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€190,217Edellinen: €186,800
Rahat ja pankkisaamiset€54,736Edellinen: €240,422
Edellisten tilikausien voitto/tappio€549,662Edellinen: €282,900
Oma pääoma€396,251Edellinen: €604,969
Velat€5,345Edellinen: €564
Vaihtuvat vastaavat€251,594Edellinen: €429,032
Current liabilities€5,345Edellinen: €564
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€370,203
2023-12-31
€26,627
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€319,143
2023-12-31
-€157,114
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€319,570
2023-12-31
-€155,911
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€605,533
2023-12-31
€401,597
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
98.7 %2023-12-31: 99.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
45.83x2023-12-31: 758.13x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-590.1 %2023-12-31: 86.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste99.9 %98.7 %
Maksuvalmius758.13x45.83x
Liikevoitto-%86.2 %-590.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2076575-6
ALV-tunnusFI20765756
EU-tunnusFIFPRO.2076575-6
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2006-11-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2006-12-27Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2007-07-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-07-01Alkutuottajana ja/tai kuvataiteilijana arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaCremus Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-01 04.1368/100 · v0.14
A3 → B1 · -6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1574/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1465/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
89/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Cremus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.