Yritysprofiili

Cycland Oy

Cycland Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-03-11. Toimiala on polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €75,445 ja liikevoitto -€2,339.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2986501-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2986501-6
Toimiala
Polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-03-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-02-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Viipurinkatu 1 lt. 13, 00510, Helsinki

Verkkosivu: https://www.cycland.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Cycland Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Cycland Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-03-11. Toimiala on polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €75,445 ja liikevoitto -€2,339. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €75,445 sekä tilikauden tulokseksi -€2,342. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -4.7%, liikevoittoprosentti -3.1% ja omavaraisuusaste +43.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-4.7%
Liikevoittoprosentti-3.1%
Omavaraisuusaste43.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€16,724Edellinen: €15,862
Rahat ja pankkisaamiset€7,817Edellinen: €12,078
Edellisten tilikausien voitto/tappio€11,553Edellinen: €8,562
Oma pääoma€11,712Edellinen: €15,037
Velat€15,552Edellinen: €15,862
Vaihtuvat vastaavat€27,264Edellinen: €30,899
Current liabilities€5,854Edellinen: €6,164
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€79,165
2025-02-28
€75,445
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€4,485
2025-02-28
-€2,339
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,976
2025-02-28
-€2,342
2026-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€30,899
2025-02-28
€27,264
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
54/100 · Laskussa
43.0 %2025-02-28: 48.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
4.19x2025-02-28: 4.53x
Liikevoitto-%Heikko
42/100 · Laskussa
-3.1 %2025-02-28: 5.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste48.7 %43.0 %
Maksuvalmius4.53x4.19x
Liikevoitto-%5.7 %-3.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2986501-6
ALV-tunnusFI29865016
EU-tunnusFIFPRO.2986501-6
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-02-28Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-02-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-03-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-03-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaCycland Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
69 verrokkia
Omavaraisuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika89 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-05 02.0260/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1555/100 · v0.14
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
59/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Cycland Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.