Yritysprofiili

Darma Oy

Darma Oy:n kotipaikka on Kustavi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-09-14. Toimiala on yhteiskuntatieteellinen ja humanistinen tutkimus ja kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €400,266 ja liikevoitto €190,285.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3234171-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3234171-5
Toimiala
Yhteiskuntatieteellinen ja humanistinen tutkimus ja kehittäminen
Kunta
Kustavi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-09-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-09-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Alatie 15, 23360, Kustavi

Verkkosivu: https://www.darma.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Darma Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Darma Oy:n sijaintipaikkakunta on Kustavi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-09-14. Toimiala on yhteiskuntatieteellinen ja humanistinen tutkimus ja kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €400,266 ja liikevoitto €190,285. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €400,266 sekä tilikauden tulokseksi €151,244. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +92.2%, liikevoittoprosentti +47.5% ja omavaraisuusaste +80.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys92.2%
Liikevoittoprosentti47.5%
Omavaraisuusaste80.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €6,000
Rahat ja pankkisaamiset€99,432Edellinen: €16,198
Edellisten tilikausien voitto/tappio€32,962Edellinen: €11,744
Oma pääoma€184,206Edellinen: €32,962
Velat€45,863Edellinen: €42,145
Vaihtuvat vastaavat€150,422Edellinen: €54,181
Current liabilities€45,863Edellinen: €42,145
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€208,242
2023-12-31
€400,266
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€27,242
2023-12-31
€190,285
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€21,217
2023-12-31
€151,244
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€75,106
2023-12-31
€230,069
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
80.1 %2023-12-31: 43.9 %
MaksuvalmiusHyvä
72/100 · Nousussa
2.17x2023-12-31: 0.38x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
47.5 %2023-12-31: 12.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste43.9 %80.1 %
Maksuvalmius0.38x2.17x
Liikevoitto-%12.7 %47.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3234171-5
ALV-tunnusFI32341715
EU-tunnusFIFPRO.3234171-5
KuntaKustavi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-09-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-09-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-12-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-12-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväDarma Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä87/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
468 verrokkia
Omavaraisuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Maksuvalmius75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika93 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika73 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-05 01.5187/100 · v0.14
B1 → A2 · +24 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
79/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
52/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Darma Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.