Yritysprofiili

Dentvesa Oy

Dentvesa Oy:n kotipaikka on Leppäkaarre. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-09-07. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €308,991 ja liikevoitto €106,323.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2846247-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2846247-7
Toimiala
Hammaslääkäripalvelut
Kunta
Leppäkaarre
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-09-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-07-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tuomipolku 6, 71850, Leppäkaarre

Tietoa yrityksestä Dentvesa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Dentvesa Oy:n sijaintipaikkakunta on Leppäkaarre. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-09-07. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €308,991 ja liikevoitto €106,323. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €308,991 sekä tilikauden tulokseksi €93,822. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -4.6%, liikevoittoprosentti +34.4% ja omavaraisuusaste +98.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-07-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-4.6%
Liikevoittoprosentti34.4%
Omavaraisuusaste98.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€86,380Edellinen: €44,150
Edellisten tilikausien voitto/tappio€496,302Edellinen: €460,899
Oma pääoma€592,624Edellinen: €542,102
Velat€12,082Edellinen: €10,712
Vaihtuvat vastaavat€97,483Edellinen: €71,889
Current liabilities€12,082Edellinen: €10,712
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€323,949
2024-07-31
€308,991
2025-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€84,506
2024-07-31
€106,323
2025-07-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€78,704
2024-07-31
€93,822
2025-07-31
Varat -kehitys2 kautta
€552,814
2024-07-31
€604,706
2025-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
98.0 %2024-07-31: 98.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
7.15x2024-07-31: 4.12x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
34.4 %2024-07-31: 26.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-07-312025-07-31
Omavaraisuusaste98.1 %98.0 %
Maksuvalmius4.12x7.15x
Liikevoitto-%26.1 %34.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2846247-7
EU-tunnusFIFPRO.2846247-7
KuntaLeppäkaarre
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-07-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-09-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-09-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-12-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväDentvesa Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä87/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
341 verrokkia
Omavaraisuus96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Kannattavuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Maksuvalmius91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika50 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika94 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-05 20.4887/100 · v0.14
A3 → A2 · +17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-07-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1570/100 · v0.14
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
68/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Dentvesa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.