Yritysprofiili

E.S. Korpelat Oy

E.S. Korpelat Oy:n kotipaikka on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1984-05-03. Toimiala on tavanomaisen jätteen keruu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €3,299 ja liikevoitto -€5,115.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0551719-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0551719-9
Toimiala
Tavanomaisen jätteen keruu
Kunta
Sodankylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1984-05-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1984-04-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: LOITOTIE 32, 99600, Sodankylä

Puhelin: +358400190924Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.sodankylanjatehuolto.comLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Eila Helena KorpelaToimitusjohtaja (4/1994)

Tietoa yrityksestä E.S. Korpelat Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

E.S. Korpelat Oy:n sijaintipaikkakunta on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1984-05-03. Toimiala on tavanomaisen jätteen keruu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €3,299 ja liikevoitto -€5,115. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €3,299 sekä tilikauden tulokseksi €4,016. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.0%, liikevoittoprosentti -155.1% ja omavaraisuusaste +99.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty6
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.0%
Liikevoittoprosentti-155.1%
Omavaraisuusaste99.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€64Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€38,913Edellinen: €96,730
Edellisten tilikausien voitto/tappio€708,772Edellinen: €746,872
Oma pääoma€715,311Edellinen: €773,140
Velat€901Edellinen: €930
Vaihtuvat vastaavat€716,112Edellinen: €773,970
Current liabilities€901Edellinen: €930
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€3,300
2021-06-30
€3,339
2022-06-30
€3,339
2023-06-30
€3,339
2024-06-30
€3,299
2025-06-30
€3,299
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
-€6,272
2021-06-30
-€39,811
2022-06-30
-€15,681
2023-06-30
€2,484
2024-06-30
-€2,446
2025-06-30
-€5,115
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€1,389
2021-06-30
-€36,439
2022-06-30
-€40,812
2023-06-30
€42,915
2024-06-30
€23,745
2025-06-30
€4,016
2026-06-30
Varat -kehitys6 kautta
€1,085,341
2021-06-30
€961,771
2022-06-30
€842,748
2023-06-30
€815,406
2024-06-30
€774,070
2025-06-30
€716,212
2026-06-30

Muut talousluvut

Muita yrityksen talouslukuja PRH:n tilinpäätöstietojen lisäksi.

Avainluku2026202420232022202120202019201820172016
Verotettava tulo-0 €0 €0 €0 €59 483 €87 678 €43 920 €0 €222 005 €
Tulovero-0 €0 €0 €0 €12 070 €17 807 €8 784 €0 €45 143 €
Tulo verojen jälkeen-0 €0 €0 €0 €47 413 €69 870 €35 136 €0 €176 862 €
Henkilöstö1---------

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Vakaa
99.9 %2025-06-30: 99.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
43.18x2025-06-30: 104.01x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-152.1 %2025-06-30: -74.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-06-302022-06-302023-06-302024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste99.7 %99.8 %99.9 %99.9 %99.9 %99.9 %
Maksuvalmius172.43x166.36x53.09x79.64x104.01x43.18x
Liikevoitto-%-19.0 %-1168.8 %-428.6 %74.4 %-74.1 %-152.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0551719-9
ALV-tunnusFI05517199
EU-tunnusFIFPRO.0551719-9
KuntaSodankylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1984-04-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1984-05-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Eila Helena KorpelaToimitusjohtaja (4/1994)Lähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaE.S. Korpelat Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-11-08
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1036 verrokkia
Omavaraisuus93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Kannattavuus8%
Heikompi kuin 92 % verrokeista
Maksuvalmius97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-11-0867/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-11-03 16.5167/100 · v0.15
B1 → B1 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
B1
2026-10-3066/100 · v0.15
B1 → B1 · +1 pistettä
B1
2026-10-1765/100 · v0.15
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-08
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
42/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 42 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
29.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.6.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

E.S. Korpelat Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.