Yritysprofiili

Einon Tech Oy

Einon Tech Oy:n kotipaikka on Sälinkää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-05-10. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlaisten tuotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €79,178 ja liikevoitto €9,971.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0721709-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0721709-3
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlaisten tuotteiden valmistus
Kunta
Sälinkää
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1989-05-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1988-12-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kaanaantie 349, 04740, Sälinkää

Tietoa yrityksestä Einon Tech Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Einon Tech Oy:n sijaintipaikkakunta on Sälinkää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-05-10. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlaisten tuotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €79,178 ja liikevoitto €9,971. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €79,178 sekä tilikauden tulokseksi €9,374. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -26.9%, liikevoittoprosentti +12.6% ja omavaraisuusaste +78.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-26.9%
Liikevoittoprosentti12.6%
Omavaraisuusaste78.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€19,473Edellinen: €16,353
Rahat ja pankkisaamiset€25,354Edellinen: €14,930
Edellisten tilikausien voitto/tappio€23,622Edellinen: €18,353
Oma pääoma€41,405Edellinen: €34,816
Velat€11,476Edellinen: €7,727
Vaihtuvat vastaavat€50,158Edellinen: €38,912
Current liabilities€11,476Edellinen: €7,727
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€108,245
2024-12-31
€79,178
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€8,468
2024-12-31
€9,971
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€8,053
2024-12-31
€9,374
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€42,543
2024-12-31
€52,881
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
98/100 · Laskussa
78.3 %2024-12-31: 81.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.91x2024-12-31: 4.05x
Liikevoitto-%Hyvä
81/100 · Nousussa
12.6 %2024-12-31: 7.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste81.8 %78.3 %
Maksuvalmius4.05x3.91x
Liikevoitto-%7.8 %12.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0721709-3
ALV-tunnusFI07217093
EU-tunnusFIFPRO.0721709-3
KuntaSälinkää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1988-12-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1989-05-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2001-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2001-05-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväEinon Tech Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
233 verrokkia
Omavaraisuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika48 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika89 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-19 16.3778/100 · v0.14
B1 → A3 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1465/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1465/100 · v0.13
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1360/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 37 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Einon Tech Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.