Yritysprofiili

EJ-Tarhat Oy

EJ-Tarhat Oy:n kotipaikka on Soini. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-04-03. Toimiala on kukkien ja koristekasvien viljely. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,807,415 ja liikevoitto €233,540.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2465794-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2465794-7
Toimiala
Kukkien ja koristekasvien viljely
Kunta
Soini
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-04-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-03-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Eerontie 1, 63800, Soini

Verkkosivu: https://www.ej-tarhat.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä EJ-Tarhat Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

EJ-Tarhat Oy:n sijaintipaikkakunta on Soini. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-04-03. Toimiala on kukkien ja koristekasvien viljely. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,807,415 ja liikevoitto €233,540. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,807,415 sekä tilikauden tulokseksi €174,683. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +6.8%, liikevoittoprosentti +12.9% ja omavaraisuusaste +43.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys6.8%
Liikevoittoprosentti12.9%
Omavaraisuusaste43.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€211,716Edellinen: €226,660
Inventory€129,007Edellinen: €197,869
Rahat ja pankkisaamiset€71,341Edellinen: €15,653
Edellisten tilikausien voitto/tappio€283,983Edellinen: €270,647
Oma pääoma€461,166Edellinen: €317,233
Velat€609,192Edellinen: €722,947
Vaihtuvat vastaavat€466,613Edellinen: €385,770
Current liabilities€436,241Edellinen: €506,628
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,691,626
2024-12-31
€1,807,415
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€74,741
2024-12-31
€233,540
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€44,086
2024-12-31
€174,683
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,040,180
2024-12-31
€1,070,358
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
54/100 · Nousussa
43.1 %2024-12-31: 30.5 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Nousussa
0.46x2024-12-31: 0.42x
Liikevoitto-%Hyvä
79/100 · Nousussa
11.6 %2024-12-31: 3.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste30.5 %43.1 %
Maksuvalmius0.42x0.46x
Liikevoitto-%3.9 %11.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2465794-7
ALV-tunnusFI24657947
EU-tunnusFIFPRO.2465794-7
KuntaSoini
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2012-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-04-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2012-04-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväEJ-Tarhat Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
551 verrokkia
Omavaraisuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Maksuvalmius55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika163 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika181 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-22 12.4481/100 · v0.14
A3 → A2 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1478/100 · v0.14
B1 → A3 · +11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1367/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
97/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 14 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

EJ-Tarhat Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.