Yritysprofiili

ElastoUretan Oy

ElastoUretan Oy:n kotipaikka on Nokia. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-08-04. Toimiala on muiden muovituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €215,839 ja liikevoitto €81,961.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2846702-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2846702-4
Toimiala
Muiden muovituotteiden valmistus
Kunta
Nokia
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-08-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-07-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vasarakatu 4, 37150, Nokia

Tietoa yrityksestä ElastoUretan Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

ElastoUretan Oy:n sijaintipaikkakunta on Nokia. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-08-04. Toimiala on muiden muovituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €215,839 ja liikevoitto €81,961. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €215,839 sekä tilikauden tulokseksi €60,842. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -6.4%, liikevoittoprosentti +38.0% ja omavaraisuusaste +82.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet7
PRH jäsennetty7
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-6.4%
Liikevoittoprosentti38.0%
Omavaraisuusaste82.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€15,334Edellinen: €9,577
Rahat ja pankkisaamiset€173,394Edellinen: €158,107
Edellisten tilikausien voitto/tappio€114,970Edellinen: €66,126
Oma pääoma€178,311Edellinen: €128,030
Velat€39,025Edellinen: €66,511
Vaihtuvat vastaavat€203,616Edellinen: €170,144
Current liabilities€16,569Edellinen: €38,268
Liikevaihto -kehitys7 kautta
€104,101
2019-12-31
€104,719
2020-12-31
€138,353
2021-12-31
€140,577
2022-12-31
€182,669
2023-12-31
€230,539
2024-12-31
€215,839
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys7 kautta
€4,326
2019-12-31
€17,891
2020-12-31
€24,394
2021-12-31
€27,505
2022-12-31
€53,324
2023-12-31
€85,292
2024-12-31
€81,961
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys7 kautta
€2,411
2019-12-31
€13,835
2020-12-31
€18,351
2021-12-31
€13,226
2022-12-31
€37,493
2023-12-31
€59,404
2024-12-31
€60,842
2025-12-31
Varat -kehitys7 kautta
€41,892
2019-12-31
€56,231
2020-12-31
€68,783
2021-12-31
€93,327
2022-12-31
€128,335
2023-12-31
€194,541
2024-12-31
€217,336
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
82.0 %2024-12-31: 65.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
11.39x2024-12-31: 4.38x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
38.0 %2024-12-31: 37.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2019-12-312020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-4.6 %21.2 %42.6 %43.1 %58.1 %65.8 %82.0 %
Maksuvalmius1.87x2.70x3.89x4.02x5.20x4.38x11.39x
Liikevoitto-%4.2 %16.8 %17.6 %19.6 %29.2 %37.0 %38.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2846702-4
ALV-tunnusFI28467024
EU-tunnusFIFPRO.2846702-4
KuntaNokia
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-08-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-08-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväElastoUretan Oy
Luokitus nousiB2 → A2 · uusi analyysi 2026-09-15
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
386 verrokkia
Omavaraisuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Kannattavuus89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Maksuvalmius100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika113 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika112 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-15 13.3281/100 · v0.14
B2 → A2 · +24 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1457/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1457/100 · v0.13
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1356/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
42/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
69/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

7 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-30.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

ElastoUretan Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.