Yritysprofiili

Elkku Oy

Elkku Oy:n kotipaikka on Nurmo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-09-11. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €4,214,530 ja liikevoitto €325,285.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2852789-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2852789-1
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Nurmo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-09-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-08-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lehtipuuntie 29, 60550, Nurmo

Puhelin: +358445450392Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://elkku.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Alanen Panu AarneVarsinainen jäsen
Martois-Alanen Annika ChristinaVarajäsen
Sillanpää Mikko-PetriTilintarkastaja

Tietoa yrityksestä Elkku Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Elkku Oy:n sijaintipaikkakunta on Nurmo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-09-11. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €4,214,530 ja liikevoitto €325,285. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €4,214,530 sekä tilikauden tulokseksi €107,347. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +4.4%, liikevoittoprosentti +7.7% ja omavaraisuusaste +33.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys4.4%
Liikevoittoprosentti7.7%
Omavaraisuusaste33.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€136,530Edellinen: €250,810
Henkilöstö11Edellinen: 8
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€1,431,907
2019-12-31
€2,723,214
2020-12-31
€2,522,943
2021-12-31
€4,038,552
2022-12-31
€4,214,530
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€93,819
2019-12-31
€337,033
2020-12-31
€65,596
2021-12-31
€356,914
2022-12-31
€325,285
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€25,122
2019-12-31
€175,240
2020-12-31
€13,809
2021-12-31
€200,478
2022-12-31
€107,347
2023-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€1,630,123
2019-12-31
€1,772,189
2020-12-31
€3,026,073
2021-12-31
€1,994,337
2022-12-31
€1,787,375
2023-12-31

Muut talousluvut

Muita yrityksen talouslukuja PRH:n tilinpäätöstietojen lisäksi.

Avainluku202620232022202120202019
Liikevaihto-4 214 530 €4 038 552 €2 522 943 €2 723 214 €1 431 907 €
Liikevaihdon kehitys-4,4 %60,1 %−7,4 %90,2 %879,7 %
Liikevoitto-325 285 €356 914 €65 596 €337 033 €93 819 €
EBIT-7,7 %8,8 %2,6 %12,1 %6,5 %
Tilikauden tulos-107 347 €200 478 €13 809 €175 240 €25 121 €
Tulos ennen veroja-136 530 €250 810 €15 267 €219 524 €29 792 €
Omavaraisuusaste-33,1 %25,4 %13,1 %22,3 %13,5 %
Tase yhteensä-1 787 375 €1 994 337 €3 026 073 €1 772 189 €1 630 123 €
Henkilöstö111181099

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
41/100 · Nousussa
33.1 %2022-12-31: 25.4 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2019-12-31: 0.97x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Laskussa
7.7 %2022-12-31: 8.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2019-12-312020-12-312021-12-312022-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste13.5 %22.3 %13.1 %25.4 %33.1 %
Maksuvalmius0.97x----
Liikevoitto-%6.5 %12.1 %2.6 %8.8 %7.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2852789-1
ALV-tunnusFI28527891
EU-tunnusFIFPRO.2852789-1
KuntaNurmo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-08-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-09-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-09-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2018-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-09-20Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Alanen Panu AarneVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Martois-Alanen Annika ChristinaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Sillanpää Mikko-PetriTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiElkku Oy
Luokitus laskiB3 → C · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä39/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
31 verrokkia
Omavaraisuus32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Samanaikainen elpyminen 3 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Vakava rekisteritapahtuma 6–12 kuukautta sitten
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
C
2026-10-1739/100 · v0.15
B3 → C · -10 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
B3
2026-10-03 04.1649/100 · v0.14
C → B3 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2019-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
C
2026-09-1539/100 · v0.14
B3 → C · -6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1445/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

12–24 kuukautta vanha vakavuuskartoitettu rekisterisignaali säilyy varoitussignaalina, mutta sitä ei enää käsitellä tuoreena.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2019-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Elkku Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.