Yritysprofiili

Elviska Oy

Elviska Oy:n kotipaikka on Hattula. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-09-06. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €307,255 ja liikevoitto €4,462.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3385966-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3385966-3
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Hattula
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-09-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-08-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kettumäentie 32, 13880, Hattula

Verkkosivu: https://www.elviska.fiLähde: rekisteritieto

Tietoa yrityksestä Elviska Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Elviska Oy:n sijaintipaikkakunta on Hattula. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-09-06. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €307,255 ja liikevoitto €4,462. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €307,255 sekä tilikauden tulokseksi €2,595. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +34.0%, liikevoittoprosentti +1.5% ja omavaraisuusaste +23.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys34.0%
Liikevoittoprosentti1.5%
Omavaraisuusaste23.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€941Edellinen: €591
Inventory€11,502Edellinen: €9,400
Rahat ja pankkisaamiset€18,400Edellinen: €7,673
Edellisten tilikausien voitto/tappio€11,997Edellinen: €0
Oma pääoma€14,592Edellinen: €11,997
Velat€46,882Edellinen: €34,897
Vaihtuvat vastaavat€40,267Edellinen: €26,726
Current liabilities€36,882Edellinen: €22,729
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€229,351
2024-12-31
€307,255
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€17,434
2024-12-31
€4,462
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€11,997
2024-12-31
€2,595
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€46,895
2024-12-31
€61,474
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
30/100 · Laskussa
23.7 %2024-12-31: 25.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
27/100 · Nousussa
0.81x2024-12-31: 0.75x
Liikevoitto-%Välttävä
54/100 · Laskussa
1.4 %2024-12-31: 7.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste25.6 %23.7 %
Maksuvalmius0.75x0.81x
Liikevoitto-%7.6 %1.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3385966-3
ALV-tunnusFI33859663
EU-tunnusFIFPRO.3385966-3
KuntaHattula
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-08-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2023-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-09-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-09-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväElviska Oy
Luokitus nousiB3 → B2 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä52/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
263 verrokkia
Omavaraisuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika120 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-09-20 15.5452/100 · v0.14
B3 → B2 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1444/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1444/100 · v0.13
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1351/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
44/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Elviska Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.