Yritysprofiili

Emberin Ruoka Oy

Emberin Ruoka Oy:n kotipaikka on Lapua. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-03-01. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €82,196 ja liikevoitto €10,331.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3185182-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3185182-8
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Lapua
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-03-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-01-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lassilantie 12, 62100, Lapua

Postiosoite: Maunulankatu 3 F 15, 62100, Lapua

Tietoa yrityksestä Emberin Ruoka Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Emberin Ruoka Oy:n sijaintipaikkakunta on Lapua. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-03-01. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €82,196 ja liikevoitto €10,331. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €82,196 sekä tilikauden tulokseksi €7,550. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -29.3%, liikevoittoprosentti +12.6% ja omavaraisuusaste -327.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-29.3%
Liikevoittoprosentti12.6%
Omavaraisuusaste-327.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€59,872Edellinen: -€68,897
Oma pääoma-€23,049Edellinen: -€59,872
Velat€30,089Edellinen: €70,405
Vaihtuvat vastaavat€317Edellinen: €1,569
Current liabilities€30,089Edellinen: €44,335
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€116,213
2025-04-30
€82,196
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€14,627
2025-04-30
€10,331
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€9,025
2025-04-30
€7,550
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€10,532
2025-04-30
€7,040
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-327.4 %2025-04-30: -568.5 %
MaksuvalmiusHeikko
0/100 · Nousussa
0.01x2025-04-30: 0.00x
Liikevoitto-%Hyvä
81/100 · Laskussa
12.6 %2025-04-30: 12.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste-568.5 %-327.4 %
Maksuvalmius0.00x0.01x
Liikevoitto-%12.6 %12.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3185182-8
ALV-tunnusFI31851828
EU-tunnusFIFPRO.3185182-8
KuntaLapua
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-03-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiEmberin Ruoka Oy
Luokitus laskiB3 → C · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä35/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
65 verrokkia
Omavaraisuus6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Kannattavuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika113 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika108 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
C
2026-09-17 00.0835/100 · v0.14
B3 → C · -9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1444/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1444/100 · v0.13
B2 → B3 · -6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1350/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
56/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Emberin Ruoka Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.