Yritysprofiili

EP Rakennusmittaus Oy

EP Rakennusmittaus Oy:n kotipaikka on Kerava. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-12-12. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €270,030 ja liikevoitto €39,740.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2509888-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2509888-4
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta
Kunta
Kerava
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-12-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-11-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tiilitehtaankatu 6-12, 04260, Kerava

Postiosoite: Vilppulantie 10a lh. 1, 00700, Helsinki

Verkkosivu: https://www.rakennusmittaus.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä EP Rakennusmittaus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

EP Rakennusmittaus Oy:n sijaintipaikkakunta on Kerava. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-12-12. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €270,030 ja liikevoitto €39,740. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €270,030 sekä tilikauden tulokseksi €24,900. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.9%, liikevoittoprosentti +14.7% ja omavaraisuusaste +34.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.9%
Liikevoittoprosentti14.7%
Omavaraisuusaste34.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income-€2,120Edellinen: €639
Rahat ja pankkisaamiset€17Edellinen: €8,985
Edellisten tilikausien voitto/tappio€34,607Edellinen: €7,702
Oma pääoma€62,007Edellinen: €37,107
Velat€115,745Edellinen: €154,258
Vaihtuvat vastaavat€21,603Edellinen: €28,881
Current liabilities€74,878Edellinen: €82,166
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€262,516
2024-12-31
€270,030
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€39,084
2024-12-31
€39,740
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€26,905
2024-12-31
€24,900
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€191,365
2024-12-31
€177,752
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
44/100 · Nousussa
34.9 %2024-12-31: 19.4 %
MaksuvalmiusHeikko
0/100 · Laskussa
0.00x2024-12-31: 0.11x
Liikevoitto-%Hyvä
87/100 · Laskussa
14.8 %2024-12-31: 14.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste19.4 %34.9 %
Maksuvalmius0.11x0.00x
Liikevoitto-%14.8 %14.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2509888-4
ALV-tunnusFI25098884
EU-tunnusFIFPRO.2509888-4
KuntaKerava
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-12-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-12-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2019-10-29Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaEP Rakennusmittaus Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
177 verrokkia
Omavaraisuus33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika176 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika176 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1866/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-26 04.5466/100 · v0.14
B2 → B1 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1558/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
26/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
26.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

EP Rakennusmittaus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.