Yritysprofiili

Eristysliike Lähde Oy

Eristysliike Lähde Oy:n kotipaikka on Kuusisto. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-09-16. Toimiala on eristyksen asennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €143,332 ja liikevoitto -€3,977.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2710112-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2710112-7
Toimiala
Eristyksen asennus
Kunta
Kuusisto
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-09-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-09-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Emponkaari 1, 21620, Kuusisto

Verkkosivu: https://www.eristysliikelahde.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Eristysliike Lähde Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Eristysliike Lähde Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuusisto. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-09-16. Toimiala on eristyksen asennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €143,332 ja liikevoitto -€3,977. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €143,332 sekä tilikauden tulokseksi -€5,794. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -20.4%, liikevoittoprosentti -2.8% ja omavaraisuusaste +72.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-20.4%
Liikevoittoprosentti-2.8%
Omavaraisuusaste72.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€5,816Edellinen: €7,797
Rahat ja pankkisaamiset€57,288Edellinen: €77,207
Edellisten tilikausien voitto/tappio€82,049Edellinen: €124,811
Oma pääoma€78,755Edellinen: €98,109
Velat€29,318Edellinen: €12,127
Vaihtuvat vastaavat€84,160Edellinen: €105,928
Current liabilities€11,391Edellinen: €12,127
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€180,005
2024-10-31
€143,332
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€29,136
2024-10-31
-€3,977
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€29,202
2024-10-31
-€5,794
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€110,236
2024-10-31
€108,072
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
91/100 · Laskussa
72.9 %2024-10-31: 89.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
5.54x2024-10-31: 7.01x
Liikevoitto-%Heikko
43/100 · Nousussa
-2.8 %2024-10-31: -16.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste89.0 %72.9 %
Maksuvalmius7.01x5.54x
Liikevoitto-%-16.2 %-2.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2710112-7
ALV-tunnusFI27101127
EU-tunnusFIFPRO.2710112-7
KuntaKuusisto
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-09-09Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-09-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-09-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2015-09-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaEristysliike Lähde Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
238 verrokkia
Omavaraisuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Maksuvalmius91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu18%
Heikompi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika55 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika52 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1862/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-27 22.4762/100 · v0.14
B1 → B1
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1562/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-19.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Eristysliike Lähde Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.