Yritysprofiili

Etab Electric Oy

Etab Electric Oy:n kotipaikka on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-02-24. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €770,350 ja liikevoitto -€6,107.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0922482-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0922482-8
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Vaasa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1993-02-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1993-04-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pienkyläntie 2, 65280, Vaasa

Verkkosivu: https://www.elmontoren.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Etab Electric Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Etab Electric Oy:n sijaintipaikkakunta on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-02-24. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €770,350 ja liikevoitto -€6,107. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €770,350 sekä tilikauden tulokseksi -€5,674. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -10.9%, liikevoittoprosentti -0.8% ja omavaraisuusaste +64.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-10.9%
Liikevoittoprosentti-0.8%
Omavaraisuusaste64.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €150
Inventory€109,869Edellinen: €45,929
Rahat ja pankkisaamiset€50,441Edellinen: €30,145
Edellisten tilikausien voitto/tappio€305,367Edellinen: €319,979
Oma pääoma€307,942Edellinen: €340,817
Velat€170,262Edellinen: €133,316
Vaihtuvat vastaavat€337,698Edellinen: €313,611
Current liabilities€170,262Edellinen: €133,316
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€784,297
2024-02-29
€864,241
2025-02-28
€770,350
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€72,326
2024-02-29
€12,737
2025-02-28
-€6,107
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€59,396
2024-02-29
€12,588
2025-02-28
-€5,674
2026-02-28
Varat -kehitys3 kautta
€496,985
2024-02-29
€474,133
2025-02-28
€478,204
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
81/100 · Laskussa
64.4 %2025-02-28: 71.9 %
MaksuvalmiusVälttävä
31/100 · Nousussa
0.94x2025-02-28: 0.57x
Liikevoitto-%Heikko
48/100 · Laskussa
-0.8 %2025-02-28: 1.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-02-292025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste71.8 %71.9 %64.4 %
Maksuvalmius1.13x0.57x0.94x
Liikevoitto-%9.2 %1.5 %-0.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0922482-8
ALV-tunnusFI09224828
EU-tunnusFIFPRO.0922482-8
KuntaVaasa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1993-02-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1993-04-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1997-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2005-11-14Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaEtab Electric Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
149 verrokkia
Omavaraisuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika135 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-11-05 11.3560/100 · v0.15
B2 → B1 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2026-02-28).
B2
2026-10-1759/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-30 14.5859/100 · v0.14
B1 → B2 · -5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Etab Electric Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.