Yritysprofiili

Etherma Skandinavia Oy

Etherma Skandinavia Oy:n kotipaikka on Nurmijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-12-10. Toimiala on sähkölaitteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €2,572,641 ja liikevoitto €122,001.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2586075-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2586075-2
Toimiala
Sähkölaitteiden tukkukauppa
Kunta
Nurmijärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-12-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-11-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: keskustie 6, 01900, Nurmijärvi

Postiosoite: Keskustie 6, 01900, Nurmijärvi

Verkkosivu: https://www.etherma.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Etherma Skandinavia Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Etherma Skandinavia Oy:n sijaintipaikkakunta on Nurmijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-12-10. Toimiala on sähkölaitteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €2,572,641 ja liikevoitto €122,001. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,572,641 sekä tilikauden tulokseksi €75,611. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -4.5%, liikevoittoprosentti +4.7% ja omavaraisuusaste +21.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-4.5%
Liikevoittoprosentti4.7%
Omavaraisuusaste21.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€20,177Edellinen: €9,103
Inventory€354,741Edellinen: €371,968
Rahat ja pankkisaamiset€1,374Edellinen: -€15,067
Edellisten tilikausien voitto/tappio€6,897Edellinen: -€71,543
Oma pääoma€127,508Edellinen: €51,897
Velat€463,038Edellinen: €510,351
Vaihtuvat vastaavat€565,061Edellinen: €526,267
Current liabilities€463,038Edellinen: €493,684
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,692,560
2023-12-31
€2,572,641
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€121,060
2023-12-31
€122,001
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€78,440
2023-12-31
€75,611
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€562,248
2023-12-31
€590,546
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
27/100 · Nousussa
21.6 %2023-12-31: 9.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
26/100 · Nousussa
0.77x2023-12-31: 0.72x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Nousussa
4.7 %2023-12-31: 4.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste9.2 %21.6 %
Maksuvalmius0.72x0.77x
Liikevoitto-%4.5 %4.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2586075-2
ALV-tunnusFI25860752
EU-tunnusFIFPRO.2586075-2
KuntaNurmijärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-11-25Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-11-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-12-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-12-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-11-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväEtherma Skandinavia Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä59/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
831 verrokkia
Omavaraisuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Maksuvalmius61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika157 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika136 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-27 18.5159/100 · v0.14
B1 → B2 · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Etherma Skandinavia Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.