Yritysprofiili

Euran Optiikka Oy

Euran Optiikka Oy:n kotipaikka on Eura. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1984-07-19. Toimiala on optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €238,457 ja liikevoitto -€24,484.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0559970-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0559970-2
Toimiala
Optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa
Kunta
Eura
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1984-07-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1984-06-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Satakunnankatu 22, 27510, Eura

Tietoa yrityksestä Euran Optiikka Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Euran Optiikka Oy:n sijaintipaikkakunta on Eura. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1984-07-19. Toimiala on optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €238,457 ja liikevoitto -€24,484. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €238,457 sekä tilikauden tulokseksi -€31,468. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -4.3%, liikevoittoprosentti -10.3% ja omavaraisuusaste +19.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-4.3%
Liikevoittoprosentti-10.3%
Omavaraisuusaste19.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€73,672Edellinen: €71,051
Rahat ja pankkisaamiset€904Edellinen: €4,400
Edellisten tilikausien voitto/tappio€47,300Edellinen: €82,272
Oma pääoma€19,616Edellinen: €51,084
Velat€83,011Edellinen: €47,003
Vaihtuvat vastaavat€96,159Edellinen: €91,434
Current liabilities€83,011Edellinen: €47,003
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€249,267
2024-09-30
€238,457
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€31,733
2024-09-30
-€24,484
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€34,972
2024-09-30
-€31,468
2025-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€98,087
2024-09-30
€102,628
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
24/100 · Laskussa
19.1 %2024-09-30: 52.1 %
MaksuvalmiusVälttävä
30/100 · Laskussa
0.90x2024-09-30: 1.61x
Liikevoitto-%Heikko
24/100 · Nousussa
-10.3 %2024-09-30: -12.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste52.1 %19.1 %
Maksuvalmius1.61x0.90x
Liikevoitto-%-12.7 %-10.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0559970-2
ALV-tunnusFI05599702
EU-tunnusFIFPRO.0559970-2
KuntaEura
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1984-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1984-06-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1984-07-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaEuran Optiikka Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
223 verrokkia
Omavaraisuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus7%
Heikompi kuin 93 % verrokeista
Maksuvalmius46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika282 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika123 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1849/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-29 00.1249/100 · v0.14
B1 → B3 · -17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 42 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

23 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Euran Optiikka Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.