Yritysprofiili

EV Assistance Oy

EV Assistance Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-27. Toimiala on muu maaliikennettä palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €29,995 ja liikevoitto -€1,003,091.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3407761-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3407761-2
Toimiala
Muu maaliikennettä palveleva toiminta
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-11-27
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-11-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tallberginkatu 2 A 1, 00180, Helsinki

Tietoa yrityksestä EV Assistance Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

EV Assistance Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-27. Toimiala on muu maaliikennettä palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €29,995 ja liikevoitto -€1,003,091. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €29,995 sekä tilikauden tulokseksi -€1,015,810. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +3644.5%, liikevoittoprosentti -3344.2% ja omavaraisuusaste +48.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys3644.5%
Liikevoittoprosentti-3344.2%
Omavaraisuusaste48.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€44,705Edellinen: €19,000
Rahat ja pankkisaamiset€984,784Edellinen: €218,457
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€119,908Edellinen: €0
Oma pääoma€1,356,870Edellinen: €897,388
Velat€1,427,295Edellinen: €111,309
Vaihtuvat vastaavat€1,209,742Edellinen: €614,846
Current liabilities€1,185,065Edellinen: €94,697
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€801
2024-12-31
€29,995
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€116,779
2024-12-31
-€1,003,091
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€119,908
2024-12-31
-€1,015,810
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,008,697
2024-12-31
€2,784,165
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
61/100 · Laskussa
48.7 %2024-12-31: 89.0 %
MaksuvalmiusVälttävä
28/100 · Laskussa
0.83x2024-12-31: 2.31x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-1342.8 %2024-12-31: -589.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste89.0 %48.7 %
Maksuvalmius2.31x0.83x
Liikevoitto-%-589.8 %-1342.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3407761-2
ALV-tunnusFI34077612
EU-tunnusFIFPRO.3407761-2
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-11-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-11-27Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-03-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-03-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaEV Assistance Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
462 verrokkia
Omavaraisuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus1%
Heikompi kuin 99 % verrokeista
Maksuvalmius61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika245 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika200 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-27 01.2349/100 · v0.14
B3 → B3 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1543/100 · v0.14
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1450/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
51/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-13.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

EV Assistance Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.