Yritysprofiili

EV Guard Oy

EV Guard Oy:n kotipaikka on Kokkola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-10-07. Toimiala on muiden osien ja varusteiden valmistus moottoriajoneuvoihin. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €15,121 ja liikevoitto €371.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3478879-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3478879-9
Toimiala
Muiden osien ja varusteiden valmistus moottoriajoneuvoihin
Kunta
Kokkola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-10-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-09-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Indolantie 14, 67600, Kokkola

Tietoa yrityksestä EV Guard Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

EV Guard Oy:n sijaintipaikkakunta on Kokkola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-10-07. Toimiala on muiden osien ja varusteiden valmistus moottoriajoneuvoihin. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €15,121 ja liikevoitto €371. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €15,121 sekä tilikauden tulokseksi -€1,787. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli ei saatavilla, liikevoittoprosentti +2.5% ja omavaraisuusaste +58.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevoittoprosentti2.5%
Omavaraisuusaste58.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €3,986
Inventory€15,011Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€4,581Edellinen: €0
Oma pääoma€63,591Edellinen: -€4,581
Velat€45,913Edellinen: €9,668
Vaihtuvat vastaavat€19,110Edellinen: €5,087
Current liabilities€9,136Edellinen: €1,604
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€3,755
2024-12-31
€371
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€4,581
2024-12-31
-€1,787
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€5,087
2024-12-31
€109,504
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
73/100 · Nousussa
58.1 %2024-12-31: -90.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
55/100 · Laskussa
1.64x2024-12-31: 3.17x
Liikevoitto-%Välttävä
56/100 · Nousussa
2.5 %2024-12-31: -94.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-90.0 %58.1 %
Maksuvalmius3.17x1.64x
Liikevoitto-%-2.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3478879-9
ALV-tunnusFI34788799
EU-tunnusFIFPRO.3478879-9
KuntaKokkola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-10-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-10-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2026-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaEV Guard Oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoEi riittävästi historiaa
KannattavuusEi riittävästi historiaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
325 verrokkia
Omavaraisuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika167 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-18 22.5063/100 · v0.14
B3 → B1 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1443/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1443/100 · v0.13
B2 → B3 · -8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1351/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
50/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
45/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-27.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

EV Guard Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.