Yritysprofiili

Farmateekki Oy

Farmateekki Oy:n kotipaikka on Rauma. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-28. Toimiala on muu lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €410,170 ja liikevoitto €131,547.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3263950-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3263950-3
Toimiala
Muu lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa
Kunta
Rauma
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-03-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-01-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Monnankatu 2, 26660, Rauma

Tietoa yrityksestä Farmateekki Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Farmateekki Oy:n sijaintipaikkakunta on Rauma. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-28. Toimiala on muu lääkinnällisten ja ortopedisten tuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €410,170 ja liikevoitto €131,547. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €410,170 sekä tilikauden tulokseksi €106,424. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +7.4%, liikevoittoprosentti +32.1% ja omavaraisuusaste +92.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys7.4%
Liikevoittoprosentti32.1%
Omavaraisuusaste92.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€102,542Edellinen: €95,964
Rahat ja pankkisaamiset€85,337Edellinen: €72,944
Edellisten tilikausien voitto/tappio€232,670Edellinen: €148,620
Oma pääoma€339,094Edellinen: €252,900
Velat€26,718Edellinen: €24,510
Vaihtuvat vastaavat€355,125Edellinen: €263,160
Current liabilities€26,718Edellinen: €24,510
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€382,055
2024-12-31
€410,170
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€127,338
2024-12-31
€131,547
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€104,280
2024-12-31
€106,424
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€277,410
2024-12-31
€365,812
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
92.7 %2024-12-31: 91.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
7.03x2024-12-31: 6.89x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
32.1 %2024-12-31: 33.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste91.2 %92.7 %
Maksuvalmius6.89x7.03x
Liikevoitto-%33.3 %32.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3263950-3
ALV-tunnusFI32639503
EU-tunnusFIFPRO.3263950-3
KuntaRauma
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-03-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-03-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväFarmateekki Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
129 verrokkia
Omavaraisuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Kannattavuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Maksuvalmius93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika182 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika159 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1778/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-27 13.0778/100 · v0.14
B3 → A3 · +31 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1547/100 · v0.14
B2 → B3 · -5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1452/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
46/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Farmateekki Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.