Yritysprofiili

Ferrarius Pyram Oy

Ferrarius Pyram Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-08-07. Toimiala on muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €38,499 ja liikevoitto €2,828.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2843877-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2843877-6
Toimiala
Muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-08-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-07-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rajamaankaari 5, 02970, Espoo

Postiosoite: Rajaportinkuja 1, 02940, Espoo

Tietoa yrityksestä Ferrarius Pyram Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ferrarius Pyram Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-08-07. Toimiala on muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €38,499 ja liikevoitto €2,828. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €38,499 sekä tilikauden tulokseksi €1,932. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +14.1%, liikevoittoprosentti +7.3% ja omavaraisuusaste +98.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys14.1%
Liikevoittoprosentti7.3%
Omavaraisuusaste98.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€18,846Edellinen: €18,611
Rahat ja pankkisaamiset€23,971Edellinen: €49,341
Edellisten tilikausien voitto/tappio€290,727Edellinen: €260,240
Oma pääoma€513,823Edellinen: €313,210
Velat€10,216Edellinen: €236,761
Vaihtuvat vastaavat€25,061Edellinen: €50,993
Current liabilities€10,216Edellinen: €176,761
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€33,738
2024-12-31
€38,499
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€644
2024-12-31
€2,828
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€50,469
2024-12-31
€1,932
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€549,971
2024-12-31
€524,039
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
98.0 %2024-12-31: 57.0 %
MaksuvalmiusHyvä
78/100 · Nousussa
2.35x2024-12-31: 0.28x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Nousussa
4.9 %2024-12-31: -1.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste57.0 %98.0 %
Maksuvalmius0.28x2.35x
Liikevoitto-%-1.2 %4.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2843877-6
ALV-tunnusFI28438776
EU-tunnusFIFPRO.2843877-6
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-08-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-08-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-02-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväFerrarius Pyram Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-02
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
149 verrokkia
Omavaraisuus87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Kannattavuus54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika134 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika139 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Samanaikainen elpyminen 4 talouden osa-alueella
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-02 09.5083/100 · v0.14
A3 → A2 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1572/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
89/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
63/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ferrarius Pyram Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.