Yritysprofiili

FinSteam Ab Oy

FinSteam Ab Oy:n kotipaikka on Pietarsaari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-10-17. Toimiala on ei-sähkökäyttöisten kodinkoneiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €69,577 ja liikevoitto €60,329.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3318383-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3318383-5
Toimiala
Ei-sähkökäyttöisten kodinkoneiden valmistus
Kunta
Pietarsaari
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-10-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-10-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Johan Hanstensgränd 6, 68600, Pietarsaari

Tietoa yrityksestä FinSteam Ab Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

FinSteam Ab Oy:n sijaintipaikkakunta on Pietarsaari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-10-17. Toimiala on ei-sähkökäyttöisten kodinkoneiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €69,577 ja liikevoitto €60,329. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €69,577 sekä tilikauden tulokseksi €50,509. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -21.2%, liikevoittoprosentti +86.7% ja omavaraisuusaste +15.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-21.2%
Liikevoittoprosentti86.7%
Omavaraisuusaste15.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income-€8,025Edellinen: €8,025
Inventory€478,135Edellinen: €127,306
Rahat ja pankkisaamiset€63,516Edellinen: €10,642
Advances received€138,685Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€46,707Edellinen: -€64,365
Oma pääoma€95,646Edellinen: €52,156
Velat€511,667Edellinen: €121,039
Vaihtuvat vastaavat€544,942Edellinen: €140,409
Current liabilities€292,000Edellinen: €25,144
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€21,140
2023-12-31
€88,248
2024-12-31
€69,577
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€53,684
2023-12-31
€25,870
2024-12-31
€60,329
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€64,365
2023-12-31
€17,658
2024-12-31
€50,509
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€164,506
2023-12-31
€173,195
2024-12-31
€607,314
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
26/100 · Laskussa
20.4 %2024-12-31: 30.1 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
62/100 · Laskussa
1.85x2024-12-31: 5.49x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
98.0 %2024-12-31: 26.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste39.2 %30.1 %20.4 %
Maksuvalmius4.11x5.49x1.85x
Liikevoitto-%-253.9 %26.9 %98.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3318383-5
ALV-tunnusFI33183835
EU-tunnusFIFPRO.3318383-5
KuntaPietarsaari
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-10-13Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-10-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-10-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-10-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaFinSteam Ab Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-11-02
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1643 verrokkia
Omavaraisuus31%
Heikompi kuin 69 % verrokeista
Kannattavuus98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika154 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika154 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Korkea taseen velkavipu
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-11-02 11.2760/100 · v0.15
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
B2
2026-10-1856/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-02 11.1056/100 · v0.14
B3 → B2 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1547/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
51/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
41/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

3 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

FinSteam Ab Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.