Yritysprofiili

FirMaX oy

FirMaX oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-04-23. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-03-31 liikevaihto oli €100,252 ja liikevoitto €10,034.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3130537-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3130537-6
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-04-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-04-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Palomäenrinne 19 A 2, 02730, Espoo

Tietoa yrityksestä FirMaX oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

FirMaX oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-04-23. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-03-31 liikevaihto oli €100,252 ja liikevoitto €10,034. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €100,252 sekä tilikauden tulokseksi €9,065. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +16.3%, liikevoittoprosentti +10.0% ja omavaraisuusaste +11.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-03-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys16.3%
Liikevoittoprosentti10.0%
Omavaraisuusaste11.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€10,372Edellinen: €1,577
Rahat ja pankkisaamiset€36,136Edellinen: €776
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€3,266Edellinen: -€14,258
Oma pääoma€5,798Edellinen: -€3,266
Velat€46,842Edellinen: €17,070
Vaihtuvat vastaavat€52,640Edellinen: €2,353
Current liabilities€46,842Edellinen: €17,070
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€86,189
2022-03-31
€100,252
2023-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€11,069
2022-03-31
€10,034
2023-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€10,992
2022-03-31
€9,065
2023-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€13,803
2022-03-31
€52,640
2023-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
14/100 · Nousussa
11.0 %2022-03-31: -23.7 %
MaksuvalmiusVälttävä
33/100 · Nousussa
0.99x2022-03-31: 0.14x
Liikevoitto-%Hyvä
75/100 · Laskussa
10.0 %2022-03-31: 12.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-03-312023-03-31
Omavaraisuusaste-23.7 %11.0 %
Maksuvalmius0.14x0.99x
Liikevoitto-%12.8 %10.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3130537-6
ALV-tunnusFI31305376
EU-tunnusFIFPRO.3130537-6
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-04-09Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-04-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-04-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-02-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväFirMaX oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
46 verrokkia
Omavaraisuus26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika302 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika667 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-28 22.3856/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B2
2026-09-1555/100 · v0.14
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
59/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

FirMaX oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.