Yritysprofiili

FRAMCO Chemicals Oy

FRAMCO Chemicals Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-03-16. Toimiala on polttoaineiden, malmien, metallien ja teollisuuskemikaalien agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €361,963 ja liikevoitto -€68,763.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2394947-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2394947-0
Toimiala
Polttoaineiden, malmien, metallien ja teollisuuskemikaalien agentuuritoiminta
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2011-03-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2011-03-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Postiosoite: PL 101, 00201, Helsinki

Verkkosivu: https://www.framcochemicals.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä FRAMCO Chemicals Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

FRAMCO Chemicals Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-03-16. Toimiala on polttoaineiden, malmien, metallien ja teollisuuskemikaalien agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €361,963 ja liikevoitto -€68,763. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €361,963 sekä tilikauden tulokseksi -€66,353. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -67.2%, liikevoittoprosentti -19.0% ja omavaraisuusaste +68.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty6
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-67.2%
Liikevoittoprosentti-19.0%
Omavaraisuusaste68.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income-€113Edellinen: €0
Inventory€2,021Edellinen: €2,021
Rahat ja pankkisaamiset€1,092Edellinen: €60,839
Edellisten tilikausien voitto/tappio€154,043Edellinen: €63,910
Oma pääoma€137,689Edellinen: €204,043
Velat€62,012Edellinen: €13,623
Vaihtuvat vastaavat€199,701Edellinen: €217,666
Current liabilities€62,012Edellinen: €13,623
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€1,874,994
2020-12-31
€2,313,278
2021-12-31
€2,752,280
2022-12-31
€2,076,619
2023-12-31
€1,103,296
2024-12-31
€361,963
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€112,506
2020-12-31
€6,672
2021-12-31
€61,908
2022-12-31
-€50,941
2023-12-31
€89,904
2024-12-31
-€68,763
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€102,372
2020-12-31
€7,528
2021-12-31
€36,987
2022-12-31
-€53,096
2023-12-31
€90,133
2024-12-31
-€66,353
2025-12-31
Varat -kehitys6 kautta
€184,195
2020-12-31
€270,749
2021-12-31
€224,753
2022-12-31
€139,384
2023-12-31
€217,666
2024-12-31
€199,701
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
86/100 · Laskussa
69.0 %2024-12-31: 93.7 %
MaksuvalmiusHeikko
2/100 · Laskussa
0.05x2024-12-31: 4.61x
Liikevoitto-%Heikko
3/100 · Laskussa
-19.0 %2024-12-31: 8.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste66.5 %78.7 %74.3 %81.7 %93.7 %69.0 %
Maksuvalmius2.51x1.85x1.08x1.77x4.61x0.05x
Liikevoitto-%6.0 %0.3 %2.3 %-2.5 %8.2 %-19.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2394947-0
ALV-tunnusFI23949470
EU-tunnusFIFPRO.2394947-0
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2011-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2011-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2011-03-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2011-03-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2011-03-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaFRAMCO Chemicals Oy
Luokitus laskiA3 → B3 · uusi analyysi 2026-10-31
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
83 verrokkia
Omavaraisuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu5%
Heikompi kuin 95 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika301 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika272 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B3
2026-10-31 05.3149/100 · v0.15
A3 → B3 · -28 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
A3
2026-10-1777/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-21 11.2477/100 · v0.14
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1469/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-31
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
52/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 15 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
31.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B3.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
28.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-12-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

FRAMCO Chemicals Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.