Yritysprofiili

Fun Rak Oy

Fun Rak Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-06-23. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-07-31 liikevaihto oli €47,095 ja liikevoitto €12,583.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2340113-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2340113-0
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-06-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-06-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Marmoritie 4 A, 01700, Vantaa

Tietoa yrityksestä Fun Rak Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Fun Rak Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-06-23. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-07-31 liikevaihto oli €47,095 ja liikevoitto €12,583. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €47,095 sekä tilikauden tulokseksi €8,941. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +51.9%, liikevoittoprosentti +26.7% ja omavaraisuusaste +61.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-07-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty4
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys51.9%
Liikevoittoprosentti26.7%
Omavaraisuusaste61.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€1,191Edellinen: €686
Edellisten tilikausien voitto/tappio€98,236Edellinen: €101,925
Oma pääoma€109,677Edellinen: €100,736
Velat€69,517Edellinen: €78,139
Vaihtuvat vastaavat€6,220Edellinen: €910
Current liabilities€22,581Edellinen: €20,721
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€55,095
2023-07-31
€47,731
2024-07-31
€30,997
2025-07-31
€47,095
2026-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€11,884
2023-07-31
€10,986
2024-07-31
-€954
2025-07-31
€12,583
2026-07-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€6,468
2023-07-31
€5,449
2024-07-31
-€3,688
2025-07-31
€8,941
2026-07-31
Varat -kehitys4 kautta
€190,576
2023-07-31
€185,984
2024-07-31
€178,876
2025-07-31
€179,194
2026-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
77/100 · Nousussa
61.2 %2025-07-31: 56.3 %
MaksuvalmiusHeikko
2/100 · Nousussa
0.05x2025-07-31: 0.03x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
26.7 %2025-07-31: -3.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-07-312024-07-312025-07-312026-07-31
Omavaraisuusaste50.9 %55.1 %56.3 %61.2 %
Maksuvalmius0.91x0.25x0.03x0.05x
Liikevoitto-%21.6 %23.0 %-3.1 %26.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2340113-0
ALV-tunnusFI23401130
EU-tunnusFIFPRO.2340113-0
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-06-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-06-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväFun Rak Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-11-02
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
48 verrokkia
Omavaraisuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Maksuvalmius47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika85 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika92 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
A3
2026-11-02 11.2777/100 · v0.15
B2 → A3 · +23 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-07-31).
B2
2026-10-2554/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-1754/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-20 21.5754/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-07-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
24.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
31.7.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-07-31.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Fun Rak Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.