Yritysprofiili

GearMotive Oy

GearMotive Oy:n kotipaikka on Sievi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-02-04. Toimiala on laakereiden, hammaspyörien, vaihteisto- ja ohjauselementtien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €720,022 ja liikevoitto €124,669.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2668249-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2668249-2
Toimiala
Laakereiden, hammaspyörien, vaihteisto- ja ohjauselementtien valmistus
Kunta
Sievi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-02-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-01-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kalliontie 239, 85430, Sievi

Tietoa yrityksestä GearMotive Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

GearMotive Oy:n sijaintipaikkakunta on Sievi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-02-04. Toimiala on laakereiden, hammaspyörien, vaihteisto- ja ohjauselementtien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €720,022 ja liikevoitto €124,669. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €720,022 sekä tilikauden tulokseksi €94,049. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +37.9%, liikevoittoprosentti +17.3% ja omavaraisuusaste +50.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys37.9%
Liikevoittoprosentti17.3%
Omavaraisuusaste50.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,198Edellinen: €1,635
Inventory€245,039Edellinen: €92,869
Rahat ja pankkisaamiset€89,204Edellinen: €119,039
Advances received€204,988Edellinen: €469
Edellisten tilikausien voitto/tappio€211,972Edellinen: €114,909
Oma pääoma€318,521Edellinen: €273,470
Velat€313,296Edellinen: €107,899
Vaihtuvat vastaavat€438,507Edellinen: €256,524
Current liabilities€255,490Edellinen: €40,839
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€522,201
2024-12-31
€720,022
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€145,579
2024-12-31
€124,669
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€114,060
2024-12-31
€94,049
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€381,369
2024-12-31
€631,817
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
93/100 · Nousussa
74.6 %2024-12-31: 71.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
44/100 · Laskussa
1.31x2024-12-31: 5.19x
Liikevoitto-%Hyvä
93/100 · Laskussa
17.3 %2024-12-31: 27.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste71.8 %74.6 %
Maksuvalmius5.19x1.31x
Liikevoitto-%27.8 %17.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2668249-2
ALV-tunnusFI26682492
EU-tunnusFIFPRO.2668249-2
KuntaSievi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-02-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-02-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväGearMotive Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä87/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
321 verrokkia
Omavaraisuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Maksuvalmius73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika238 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika232 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-25 17.4387/100 · v0.14
B1 → A2 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
71/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-13

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

GearMotive Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.