Yritysprofiili

Good Gears Oy

Good Gears Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-04-25. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €1,423,191 ja liikevoitto €381.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2829275-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2829275-4
Toimiala
Autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen tukkukauppa
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-04-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-04-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Linnanrouvanpolku 5 A, 00950, Helsinki

Tietoa yrityksestä Good Gears Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Good Gears Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-04-25. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €1,423,191 ja liikevoitto €381. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,423,191 sekä tilikauden tulokseksi -€595. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -69.2%, liikevoittoprosentti +0.0% ja omavaraisuusaste +31.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-69.2%
Liikevoittoprosentti0.0%
Omavaraisuusaste31.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€18,444Edellinen: €0
Inventory€0Edellinen: €29,236
Rahat ja pankkisaamiset€118,227Edellinen: €14,376
Edellisten tilikausien voitto/tappio€59,823Edellinen: €59,967
Oma pääoma€61,728Edellinen: €62,323
Velat€132,628Edellinen: €41,277
Vaihtuvat vastaavat€191,847Edellinen: €100,255
Current liabilities€132,628Edellinen: €41,277
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€4,622,483
2022-12-31
€1,423,191
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,039
2022-12-31
€381
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€144
2022-12-31
-€595
2023-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€103,600
2022-12-31
€194,356
2023-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
40/100 · Laskussa
31.8 %2022-12-31: 60.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
30/100 · Laskussa
0.89x2022-12-31: 1.06x
Liikevoitto-%Välttävä
50/100 · Vakaa
0.0 %2022-12-31: 0.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste60.2 %31.8 %
Maksuvalmius1.06x0.89x
Liikevoitto-%0.0 %0.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2829275-4
ALV-tunnusFI28292754
EU-tunnusFIFPRO.2829275-4
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-04-20Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-04-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-04-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-04-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaGood Gears Oy
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
138 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu1%
Heikompi kuin 99 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika243 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika229 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-28 02.4349/100 · v0.14
B1 → B3 · -11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
41/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
74/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Good Gears Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.