Yritysprofiili

Gröndahl Elvetec Oy

Gröndahl Elvetec Oy:n kotipaikka on Haarajoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1999-06-21. Toimiala on tavanomaisen jätteen keruu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €839,973 ja liikevoitto €310,946.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1543661-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1543661-6
Toimiala
Tavanomaisen jätteen keruu
Kunta
Haarajoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1999-06-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1999-07-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: KIVIMÄENKUJA 30, 04480, Haarajoki

Tietoa yrityksestä Gröndahl Elvetec Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Gröndahl Elvetec Oy:n sijaintipaikkakunta on Haarajoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1999-06-21. Toimiala on tavanomaisen jätteen keruu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €839,973 ja liikevoitto €310,946. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €839,973 sekä tilikauden tulokseksi €248,664. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.3%, liikevoittoprosentti +37.0% ja omavaraisuusaste +96.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.3%
Liikevoittoprosentti37.0%
Omavaraisuusaste96.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€658,912Edellinen: €504,982
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,434,543Edellinen: €2,386,363
Oma pääoma€2,691,616Edellinen: €2,655,352
Velat€91,569Edellinen: €75,202
Vaihtuvat vastaavat€730,392Edellinen: €599,841
Current liabilities€91,569Edellinen: €75,202
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€842,785
2024-06-30
€839,973
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€325,774
2024-06-30
€310,946
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€260,580
2024-06-30
€248,664
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€2,730,554
2024-06-30
€2,783,186
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
96.7 %2024-06-30: 97.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
7.20x2024-06-30: 6.72x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
37.0 %2024-06-30: 38.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste97.3 %96.7 %
Maksuvalmius6.72x7.20x
Liikevoitto-%38.6 %37.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1543661-6
ALV-tunnusFI15436616
EU-tunnusFIFPRO.1543661-6
KuntaHaarajoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1999-06-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1999-06-23Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1999-06-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1999-07-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2001-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväGröndahl Elvetec Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä83/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
122 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika134 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-21 05.3183/100 · v0.14
B1 → A2 · +19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1464/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1464/100 · v0.13
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
42/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 27 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Gröndahl Elvetec Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.