Yritysprofiili

Gubia Oy

Gubia Oy:n kotipaikka on Orimattila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-05-06. Toimiala on vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €50,164 ja liikevoitto €4,177.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3208166-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3208166-9
Toimiala
Vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Kunta
Orimattila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-05-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-05-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ratapolku 16, 16300, Orimattila

Tietoa yrityksestä Gubia Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Gubia Oy:n sijaintipaikkakunta on Orimattila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-05-06. Toimiala on vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €50,164 ja liikevoitto €4,177. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €50,164 sekä tilikauden tulokseksi €1,221. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +26.5%, liikevoittoprosentti +8.3% ja omavaraisuusaste -930.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys26.5%
Liikevoittoprosentti8.3%
Omavaraisuusaste-930.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€15,507Edellinen: -€4,528
Oma pääoma-€14,286Edellinen: -€15,507
Velat€15,822Edellinen: €23,879
Vaihtuvat vastaavat€1,536Edellinen: €8,372
Current liabilities€385Edellinen: €4,120
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€39,664
2025-04-30
€50,164
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€7,140
2025-04-30
€4,177
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€10,979
2025-04-30
€1,221
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€8,372
2025-04-30
€1,536
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-930.1 %2025-04-30: -185.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.99x2025-04-30: 2.03x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
71/100 · Nousussa
8.3 %2025-04-30: -18.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste-185.2 %-930.1 %
Maksuvalmius2.03x3.99x
Liikevoitto-%-18.0 %8.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3208166-9
EU-tunnusFIFPRO.3208166-9
KuntaOrimattila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-05-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-05-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväGubia Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä59/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
290 verrokkia
Omavaraisuus2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Kannattavuus69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Maksuvalmius90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika28 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika30 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-25 19.2759/100 · v0.14
B1 → B2 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
47/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Gubia Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.