Yritysprofiili

Hakateko Oy

Hakateko Oy:n kotipaikka on Sasi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-08-03. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €43,095 ja liikevoitto -€7.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3379348-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3379348-1
Toimiala
Muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen
Kunta
Sasi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-08-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-07-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Yliskyläntie 15, 39130, Sasi

Tietoa yrityksestä Hakateko Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Hakateko Oy:n sijaintipaikkakunta on Sasi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-08-03. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €43,095 ja liikevoitto -€7. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €43,095 sekä tilikauden tulokseksi -€4. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -36.4%, liikevoittoprosentti -0.0% ja omavaraisuusaste +66.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-36.4%
Liikevoittoprosentti-0.0%
Omavaraisuusaste66.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€14,076Edellinen: €16,277
Edellisten tilikausien voitto/tappio€10,493Edellinen: €0
Oma pääoma€10,489Edellinen: €10,493
Velat€5,275Edellinen: €7,488
Vaihtuvat vastaavat€14,755Edellinen: €16,463
Current liabilities€5,275Edellinen: €7,488
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€67,772
2024-12-31
€43,095
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€13,116
2024-12-31
-€7
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€10,493
2024-12-31
-€4
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€17,981
2024-12-31
€15,764
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
83/100 · Nousussa
66.5 %2024-12-31: 58.4 %
MaksuvalmiusHyvä
89/100 · Nousussa
2.67x2024-12-31: 2.17x
Liikevoitto-%Heikko
50/100 · Laskussa
-0.0 %2024-12-31: 19.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste58.4 %66.5 %
Maksuvalmius2.17x2.67x
Liikevoitto-%19.4 %-0.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3379348-1
ALV-tunnusFI33793481
EU-tunnusFIFPRO.3379348-1
KuntaSasi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-07-24Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-07-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-08-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-08-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväHakateko Oy
Luokitus nousiC → B2 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä55/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
156 verrokkia
Omavaraisuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika66 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika93 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-03 11.3155/100 · v0.14
C → B2 · +17 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1538/100 · v0.14
B3 → C · -10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1448/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
23/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
42/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Hakateko Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.