Yritysprofiili

Halt Oy

Halt Oy:n kotipaikka on Säynätsalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-10-01. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €681,336 ja liikevoitto €73,512.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2062088-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2062088-0
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Säynätsalo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2006-10-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2006-09-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kilkitniementie 16, 40900, Säynätsalo

Puhelin: +358405846141Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.halt.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Halt Marko JohannesToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Halt Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Halt Oy:n sijaintipaikkakunta on Säynätsalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-10-01. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €681,336 ja liikevoitto €73,512. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €681,336 sekä tilikauden tulokseksi €58,314. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +51.0%, liikevoittoprosentti +10.7% ja omavaraisuusaste +55.1%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on rakentamis- ja saneerauspalveluiden tuottaminen, rakennusmateriaalin- ja tarvikkeiden vähittäis- ja tukkumyynti sekä kaikki laillinen liiketoiminta. Yhtiö voi omistaa ja hallita arvopapereita ja kiinteistöjä sekä tehdä niillä kauppaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys51.0%
Liikevoittoprosentti10.7%
Omavaraisuusaste55.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€66,141Edellinen: -€27,501
Henkilöstö6Edellinen: 4
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€661,898
2022-09-30
€741,279
2023-09-30
€451,261
2024-09-30
€681,336
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€77,681
2022-09-30
€118,851
2023-09-30
-€21,356
2024-09-30
€73,512
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€57,323
2022-09-30
€89,403
2023-09-30
-€27,501
2024-09-30
€58,314
2025-09-30
Varat -kehitys4 kautta
€593,285
2022-09-30
€658,364
2023-09-30
€540,657
2024-09-30
€556,027
2025-09-30

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Avainluku20262025202420232022
Liikevaihto-681 336 €451 261 €741 279 €661 898 €
Liikevaihdon kehitys-51 %−39,1 %12 %9,4 %
Liikevoitto-73 512 €−21 356 €118 851 €77 681 €
EBIT-10,7 %−4,6 %14,7 %11,1 %
Tilikauden tulos-58 314 €−27 501 €89 403 €57 323 €
Tulos ennen veroja-66 141 €−27 501 €112 330 €71 660 €
Omavaraisuusaste-55,1 %49,9 %49,1 %42,8 %
Tase yhteensä-556 027 €540 657 €658 364 €593 285 €
Henkilöstö66466

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
69/100 · Nousussa
55.1 %2024-09-30: 49.9 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2024-09-30: Ei saatavilla
Liikevoitto-%Hyvä
77/100 · Nousussa
10.7 %2024-09-30: -4.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-09-302023-09-302024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste42.8 %49.1 %49.9 %55.1 %
Maksuvalmius----
Liikevoitto-%11.1 %14.7 %-4.6 %10.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2062088-0
ALV-tunnusFI20620880
EU-tunnusFIFPRO.2062088-0
KuntaSäynätsalo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2006-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2006-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2006-10-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2006-10-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2020-02-24Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Halt Marko JohannesToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Väisänen Marjaana Elisa AnneliVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Halt Marko JohannesVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Lauri LehtonenPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväHalt Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
80 verrokkia
Omavaraisuus48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
A3
2026-10-1874/100 · v0.15
A3 → A3 · -1 pistettä
  • Näytön laatu: Vahva talousnäyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-10-1475/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 20 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-24

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-19.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Halt Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.