Yritysprofiili

Hamident Oy

Hamident Oy:n kotipaikka on Hamina. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-03-24. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €179,254 ja liikevoitto €23,107.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0914485-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0914485-2
Toimiala
Hammaslääkäripalvelut
Kunta
Hamina
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1993-03-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1993-01-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: HELSINGINTIE 1 A, 49400, Hamina

Puhelin: +35853447515Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Julin Anne KristiinaPuheenjohtaja
Lindqvist Kaj Harry ArvidVarsinainen jäsen
Julin Ilkka TapioVarajäsen

Tietoa yrityksestä Hamident Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Hamident Oy:n sijaintipaikkakunta on Hamina. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-03-24. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €179,254 ja liikevoitto €23,107. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €179,254 sekä tilikauden tulokseksi €17,747. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.2%, liikevoittoprosentti +12.9% ja omavaraisuusaste +80.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.2%
Liikevoittoprosentti12.9%
Omavaraisuusaste80.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€563Edellinen: €386
Rahat ja pankkisaamiset€54,174Edellinen: €38,329
Edellisten tilikausien voitto/tappio€37,036Edellinen: €20,490
Oma pääoma€57,474Edellinen: €41,715
Velat€14,162Edellinen: €16,460
Vaihtuvat vastaavat€71,220Edellinen: €57,621
Current liabilities€14,162Edellinen: €16,460
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€177,094
2025-03-31
€179,254
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€19,803
2025-03-31
€23,107
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€18,534
2025-03-31
€17,747
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€58,175
2025-03-31
€71,636
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
80.2 %2025-03-31: 71.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.86x2025-03-31: 2.35x
Liikevoitto-%Hyvä
82/100 · Nousussa
12.9 %2025-03-31: 11.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste71.7 %80.2 %
Maksuvalmius2.35x3.86x
Liikevoitto-%11.2 %12.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0914485-2
ALV-tunnusFI09144852
EU-tunnusFIFPRO.0914485-2
KuntaHamina
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1993-01-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1993-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1993-03-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Julin Anne KristiinaPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Lindqvist Kaj Harry ArvidVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Julin Ilkka TapioVarajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväHamident Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä89/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
462 verrokkia
Omavaraisuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Kannattavuus69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika107 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-27 01.0089/100 · v0.14
A3 → A2 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1578/100 · v0.14
B1 → A3 · +11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1467/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Hamident Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.